Recept na bramborové placky nebo také lokše, podle mojí babičky

Recept na bramborové placky nebo také lokše, podle mojí babičky
19.11.2016  |  Stáhnout jako PDF

Bramborové placky babička podávala zásadně na sladko. Pekla je vždy, když jí zbyly vařené brambory. Mám je velmi ráda a po dlouhé době v mé kuchyni zažívají renesanci. Řeknu vám, že bramborové placky se švestkovými povidly nebo jen tak pocukrované jsou velká lahůdka.

Na přípravu 7 kusů bramborových placek o průměru 16 cm budeme potřebovat

  • 400 g uvařených brambor
  • 130 g hladké mouky
  • 4 g soli
  • Lžíci sádla nebo másla na pomaštění
  • Litinovou pánev na pečení
  • Štětec nebo mašlovačka na potírání placek

Postup přípravy bramborových placek

Litinovou pánev nebo plotýnku necháme zahřívat. V kastrůlku rozehřejeme sádlo nebo máslo na pomaštění placek a připravíme si mašlovačku nebo štěteček na potírání placek.

Uvařené, oloupané a studené brambory nastrouháme na jemném struhadle. Přidáme mouku, sůl a vypracujeme těsto, z kterého uděláme váleček asi jako na bramborové knedlíky.

Části těsta odkrajujeme a na pomoučeném vále rozvalujeme na tenké placky silné 2-3 mm.

TIP: Budete-li chtít, aby všechny placky byly stejně velké a hezky vypadaly, použijte k vykrajování kastrůlek. Těsto rozválejte a obráceným kastrůlkem vykrajujte placky. Já jsem použila kastrůlek o průměru 16 cm.

Do rozpálené litinové pánve vložíme placku a necháme ji postupně opéct z obou stran. Netrvá to déle než 3 – 4 minuty. Upečenou placku přemístíme do misky a jednu stranu potřeme sádlem nebo máslem.

Placky vrstvíme na sebe, udrží se déle teplé.

Babička je ještě přiklopila větším hrncem. Když se nesnědly najednou a zbyly do druhého dne, přiklopené je lehce prohřála v troubě a k snídani je namazala švestkovými povidly. Je to moje vzpomínka na dětství.

ZKUŠENOST

U bramborového těsta mám vyzkoušeno, a je jedno, zda se jedná o knedlíky, šišky či placky, že poměr brambor a mouky je vždy 3 : 1 (např. 300 g brambor a 100 g mouky). Rozdíl je pouze v tom, že do bramborových knedlíků a bramborových šišek přidávám hrubou mouku a do bramborových placek mouku hladkou.

Zapamatujte si, poměr brambor a mouky vždy 3 : 1.

A na závěr malá rada. Budete-li připravovat více placek, zadělejte si těsto postupně, třeba na 2x. Bramborové těsto velmi rychle řídne a hůř se s ním pracuje. Na podsypání se pak musí použít více mouky a placky jsou pak tužší.

  • Nový komentář
  • Monča 27.1.2024 14:07
    Dobrý den paní Marcelko,tyhle placky tzv.ertepláky,to je nářečí ,jak bydlí Bolek Polívka.Babička je dělávala,znám je,jsou moc dobré.Budu je teď dělat,nejím už dlouho sladký,ale partnerovi je udělám -je nemocný,ale nepříjemný????????.Ale já je ochutnám.Recept jsem potřebovala,děkuji .Monča
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 27.1.2024 17:55
      Milá Mončo,
      děkuji za krásný komentář od srdce. Jsem moc ráda, že znovu oživíte "ertepláky" Vaší babičky. Tož, ať Vám chutnají. Partner bude určitě spokojený. Oběma Vám přeji hodně zdraví. M.
      Odpovědět
  • Juhaj 29.9.2023 9:43
    Dobrý den, Váš recept je skvělý, konečně se mi jednoduše povedly nejen placky, ale i knedlíky a to tak, že chutnalo i manželovi. Moc děkuji.
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 30.9.2023 11:12
      Zdravím, Juhaji (snad jsem to správně vyskloňovala).
      Moc mne těší, že se Vám povedly placky i knedlíky. Mně když se něco povede, mám obrovskou radost a radost je mnohem lepší než všechny prášky světa.
      Pokud byste u mne hledal recept na houskové knedlíky krok za krokem, budu ho nyní publikovat. Můžete je také vyzkoušet. A děkuji Vám za úžasný komentář. M.

      Odpovědět
  • Milan 6.8.2023 10:18
    Dobrý den, placky dělám stejně a jsou výborné. Maminka je dělávala na plátech kamen, ale to jsem se o recept ještě nezajímal. Maminka již nežije, takže jsem začal pátrat po receptech a placky se, podle mého mínění, povedly. Ale můj dotaz je tento: Placky se při opékání nafukují a dělají boule, které propichuji. Dělám někde chybu nebo je to normální ?
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 8.8.2023 12:03
      Zdravím Vás, Milane.
      Velmi mne těší, že jste si vybral můj, respektive babiččin, recept na bramborové placky. Babička je pekla na "tálu" litinovém plátu na kamnech. To jsou krásné vzpomínky, co říkáte.
      Máte pravdu, placky se při pečení nafukují. Já ty nafoukané boule nepropichuji, ale určitě není špatně, když je propíchnete. Chuť i vzhled se tím nemění.
      Mám zde na stránkách ještě jedny bramborové placky a to ze zbylých šťouchaných brambor. Kdyby Vám šťouchané brambory někdy zbyly, vyzkoušejte:https://www.varimesmarcelou.cz/bramborove-pokrmy/bramborove-placky-ii-ze-zbylych-stouchanych-brambor.html
      Děkuji za komentář a posílám pozdrav. M.
      Odpovědět
  • Mila 25.5.2023 12:32
    Projela jsem pár receptů,tu polohr.mouka,tu vejce, stále mi to nesedlo, až jsem narazila na ten váš a i podle fotek jsou to přesně ty,co dělala moje slovenská babička,brambory od včera navařeny,jdu na to.????????
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 26.5.2023 11:52
      Dobrý den, Milo.
      Děkuji za milý komentář a důvěru v můj recept. Je to recept, kde je minimum surovin, ale placky poskytnou maximum chuti. A je jen na každém, zda si je dá ve sladké verzi či ve slané verzi. Doma máme rádi sladkou s povidly, ale jsou také výborné místo knedlíků jako příloha ke kyselému zelí a dozlatova upečené kachničce či husičce.
      Ještě jednou díky za komentář, udělal mi radost. M.
      Odpovědět
  • Laďa 16.5.2023 17:36
    Jdu na ně????????????????????
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 17.5.2023 15:19
      Zdravím, Laďo.
      Velmi mě těší, že jste si z velké nabídky receptů na bramborové placky, vybral právě ten můj. Pevně věřím, že Vám chutnaly. Je jen škoda, že jste nenapsal, zda je máte rád na slano či na sladko. Já je mám nejraději se švestkovými povidly. Ať se Vám daří. M.
      Odpovědět
  • Jana 25.2.2023 13:31
    Lokše znám od mé babičky ze Slovenska
    z Bánske Štiavnice, je toho už hodně let, moje maminka si recept přinesla do Čech
    a doma jsme je měli mockrát i se salátem s kysaného zelí s jablky. Výborné.
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 25.2.2023 17:35
      Jano,
      děkuji za milý komentář. Já také u některých receptů vzpomínám na babičku či maminku. A když uvařím něco nového, co ony nevařily, tak tipuji, zda by jim to chutnalo.
      Do zelného salátu maminka dávala nasekanou cibulku a vždy přidala trochu sladkokyselé zálivky. Jablka nepřidávala, ale může to být dobré.
      Posílám pozdrav. M.
      Odpovědět
  • Adela 12.1.2023 15:27
    Dobrý den, paní Marcelo.

    Lokše miluji! Vím, jak se dělají, ale nebyla jsem si jistá se surovinami. Váš recept mi pomohl, je super!!!
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 13.1.2023 14:04
      Dobrý den, Adél.
      Jsem moc ráda, že můj recept u Vás doma posloužil jako "první pomoc" při přípravě lokší. Za pochvalu děkuji. Recepty se snažím psát tak, aby i začátečníci - kuchaři v nich našli to, co hledají. A nemyslete si, i já občas sahám po osvědčených kuchařských knihách. M.
      Odpovědět
  • mery 19.11.2022 17:42
    Recept je vynikající, lokše neskutečně chutné a levné ( žádné vejce). Podle tohoto receptu se mi poprvé povedly. Naposled jsem je jedla od své babičky za války před 80 lety. Od teď je peču každý týden.
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 22.11.2022 9:32
      Zdravím mery,
      ty naše babičky to měly vychytané. Neměly supermarkety, ani celý arzenál elektrických pomocníků do kuchyně, kamna byla na pevná paliva a teploměr do trouby neexistoval. A přesto uměly z minima vytvořit výborný pokrm.
      A moc mě těší, že si pochutnáváte na bramborových plackách. Jsou výborné. Přeji Vám hodně zdraví a hodně potěšení ze života. M.
      Odpovědět
  • Zdenka 17.9.2022 15:21
    Recept na lokše jsem podědila po tchýni ze Slovenska . Poměr brambor a mouky 3 : 1 . Stejně jako ve vašem receptu . Jsou výborné a jiné nedělám . Rodina se těší na Martina , bude husička , zelíčko a lokše . Máme rádi i na sladko . Máte výborné i další recepty . Když uvařím podle vás , sklízím pochvaly . Díky
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 22.11.2022 9:26
      Dobrý den, paní Zdenko.
      Velmi se omlouvám, ale Váš krásný komentář jsem objevila až nyní. V polovině září jsem byla nemocná a komentářů za tu dobu tam bylo více a když jsem následně odepisovala, tak ten Váš jsem bohužel mezi ostatními přehlédla. Odepisuji každému, i tomu kdo mi napíše, že mu nechutnalo. Tak Vám velká omluva a poděkování za milý komentář. M.
      Odpovědět
  • Lída 3.11.2021 11:45
    Moc děkuji za skvělý recept! Vzpomínám na babičku, která dělala nejlepší bramborové placky:-) V dušičkovém čase je to moc milé vzpomínání - placky s bílou kávou a plovoucí svíčky mě vrací do dětství...
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 10.11.2021 10:01
      Dobrý den, Lído,
      děkuji Vám za krásný komentář. Některá jídla mám také spojená s babičkou a dětstvím. Byla tak laskavá a nikdy na nás nezvyšovala hlas i když jsme zlobili jako o závod. Její bramborové placky se švestkovými povidly byly neskutečně dobré a já je dodnes jinak nepřipravuji. Myslím si, že by jí chutnaly stejně jako ty její chutnaly mně. M.
      Odpovědět
  • Jenda 9.10.2021 8:47
    Dobrý den, děkuji za recept.
    U nás lokše připravuji na slano, potřené zakysanou smetanou s česnekem, solí a pepřem a navrch osmazene kousky slaniny s cibulkou. Naše děti se toho mohou užrat. =)
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 12.10.2021 14:33
      Dobrý den, Jendo,
      děkuji Vám za milý kometář. Je velmi pravděpodobné, že co nám chutnalo v dětství, bude nám chutnat celý život. Babička placky mazala švestkovými povidly a jako dítě jsem to milovala a tuhle chuť jsem si přenesla i do dospělosti.
      A Vám určitě doma chutnaly na slano a tu slanou chuť jste předal nyní i svým dětem a jim také v dospělosti budou chutnat ty slané. Ale základ, bramborové placky, zůstává stejný pro oba. Tak ať si rodina pochutnává na úžasném pokrmu, jako jsou bramborové placky. M.
      Odpovědět
  • Jana 4.6.2021 13:18
    Já tyhle placky miluju. Chodila jsem na ně k babičce. Recept jsem vyzkoušela, už jsem zkoušela vícekrát, ale mám velký problém s těstem, je vždycky hrozně lepkavé i když přidám víc mouky a nejde ani vyválet jak se mi lepí ????Nevíte v čem muže byt problem?
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 5.6.2021 14:30
      Dobrý den, Jano.
      K Vašemu dotazu: brambory obsahují značné množství tekutiny, jak syrové, tak uvařené. Profesionální kuchaři proto brambory nevaří, ale pečou v troubě, aby brambory zbavili co nejvíce tekutiny.
      Já osobně brambory nepeču, mám uvařené studené brambory. Když se brambory nastrouhají, mělo by se s nimi PRACOVAT RYCHLE. Do nastrouhaných brambor nasypu mouku se solí a špičkami prstů obojí společně promnu, až se udělá jakási drobenka.
      Tu potom shrnu dohromady a vytvořím si váleček. S těstem se nesmí pracovat jako například s kynutým. Těsto se zásadně NEHNĚTE, protože tím bychom z brambor vytlačovali tekutinu a následně by se s ním špatně pracovalo - lepilo by se. Pokud budete připravovat více placek, udělejte si těsto nadvakrát.
      Příště to tak zkuste a sama uvidíte a můžete porovnávat. Tak držím palce. M.
      Odpovědět
    • Zdena 9.9.2022 17:47
      Brambory jsou málo.škrobové. Stačí přidat alespoň dvě velké lžíce bramborového škrobu a těsto se tím.vylepší.
      Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 12.9.2022 9:47
      Zdeno, díky za doplňující komentář. Vaši zkušenost určitě ocení nejen Jana, která měla problém s lepivým těstem, ale i ostatní s podobnou zkušeností. Díky. M.
      Odpovědět
  • Milena 30.5.2021 20:57
    Díky za recept , dnes jsem je dělala na kamnech na plotně, na chalupě, byly perfektní pomaštěné máslem, natřené povidly a jestě posypané mákem s cukrem. Chutnaly jak od babičky. Díky.
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 1.6.2021 9:48
      Dobrý den, Mileno. Opravdu moc mně těší, že se Vám bramborové placky povedly a že Vám chutnaly. Souhlasím s Vámi, placky namazané povidly jsou velká pochoutka.
      Díky za potěšující komentář. M.
      Odpovědět
  • Petra 18.3.2021 22:13
    Znám taky z dětství, babička je dělala s máslem, mákem a cukrem
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 21.3.2021 18:32
      Dobrý den, Petro. Vzpomínky na dětstí máme asi všechni spojené s vařením babiček a maminek a jejich dobrotami. Mám to také také tak. Děkuji za komentář a přeji hezké jaro (snad někdy přijde). M.
      Odpovědět
  • Bara Hemauer 10.3.2021 22:45
    Dobry vecer!
    Dnes jsem lokse pekla presne podle Vaseho receptu. Musim uznat, opravdu nemaji chybu! Nejaka moje prababicka je take delavala. Az dnes jsem si na tu chut vzpomnela, jen uz nevim, u ktere jsem to jedla. I vune "spalene" mouky k tomu patrila! Nadhera! Jsem moc rada, ze jsem Vas recept nasla a vyzkousela!
    S pozdravem a pranim krasneho vecera
    Bara Hemauer
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 12.3.2021 15:26
      Dobrý den, Báro. Děkuji za důvěru a vyzkoušení bramborových placek. Ano, upečené placky krásně voní a také skvěle chutnají. Teď jsem si vzpomněla, že babička si k nim uvařila bílé "kafe" z melty a placky v něm namáčela. Jako dítě jsem to také dělala, ale placky jsem si krájela na čtverečky a vždy si jich pár do kafe namočila. To kafe muselo být hodně sladké. M.
      Odpovědět
    • Jan 13.10.2021 22:02
      Také souhlasím že lokše jsou výborné. Vám osobně bych rád složil poklonu, že ač (podle jména a chybějící Interpunkce) cizinka, ovládáte jinak výborně češtinu.????
      Odpovědět
  • Ludmila Filipcová 2.3.2021 20:34
    Dobrý den, děkuji za vzpomínku na dětství. Babička je dělávala vždy na rozpálené plotně kamen na sucho. Byla to poloviční pec a topilo se buď dřívím a nebo uhlím. Milovala jsem je s povidly a ještě pocukrované.
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 6.3.2021 9:42
      Dobrý den paní Ludmilo, máme téměř identické vzpomínky. Babička měla litinový tál, který položila na kamna, do kterých se pochopitelně topilo, a pekla je nasucho. Upečené potřela sádlem a pokládala na talíř, pěkně je vrstvila na sebe. Aby vydržely dlouho teplé, ještě je přikryla kastrůlkem. I já jsem je měla nejraději pomazané povidly. To byly časy. Děkuji Vám za pěkný komentář. M.
      Odpovědět
  • Bibi 13.2.2021 17:05
    Diky za recept ❤
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 13.2.2021 19:14
      Dobrý den Bibi, nemáte vůbec za co děkovat. Hlavně, že se placky povedly a chutnaly Vám. M.
      Odpovědět
  • Eva 13.2.2021 14:42
    Tak jsem dodělala dopekla mé "vzpomínky dětství"..Se zbylých brambor ,část mouka hladké,a část polohrubé.Nasucho-pochopitelně...Mám je tenčí,tudíž je nemohu přehnout,zlomily by se.Tak je znám z dětství..K tomu bílá káva...A výlet do dětství tu!!Zdravím paní Marcelo.Jo a mám koupenou litinku od firmy Sfinx za 350korun,-měla jsem obavy z laciného zboží,ale naprostá bomba ,konečně se super oddělují palačinky,bramboráky...Tefflonky a tzv..keramik pánve už nechci ani vidět.Vydrží při častém používání max. rok,a navíc uvolnují hliník.,teflon,prohýbají se.Hezké zážitky s vařením všem.
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 13.2.2021 16:47
      Dobrý den Evo, bramborové placky máme moc rádi. To že se Vám povedly mě moc těší. Letos jsem je ještě nepřipravovala, musím to brzo napravit. Děkuji za tip na litinovou pánev. Mrknu se na net. Posílám pozdrav. M.
      Odpovědět
  • Petra 22.1.2021 17:25
    Lokše mi dělala moje babička,a tyto jsou také výborné. Děkuji za recept. Jdou vyválet i na tenko...jak kdo má rád.
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 25.1.2021 12:26
      to Petra: Dobrý den, Petro. Jsem moc ráda, že Vám bramborové placky (lokše) podle mého receptu chutnaly.
      Děkuji za komentář, potěšil mě, zejména v době, kdy k těšení není mnoho příležitostí. M.
      Odpovědět
  • Barbora Krajčová 18.4.2020 15:12
    Měla bych důležitý, pro mě, dotaz. Jde to opékat i na klasické teflonové pánvi??? Pro mě je těžké sehnat litinovou pánev
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 18.4.2020 22:23
      to Barbora Krajčová: Dobrý den, Barborko, ráda bych Vám odpověděla, že klidně placky můžete péct na teflonové pánvi, ale já s tím nemám žádnou zkušenost. Takže nevím, jen odhaduji, že to není dobrý nápad.
      Podívejte se, co doporučuje výrobce pánve, případně se zaptejte v prodejně s domácími potřebami.
      Já je peču výhradně na litině. Vím, že litinová pánev je dražší než teflonová, ale litinová Vám vydrží celý život, kdežto teflonová maximálně 5 let. M.
      Odpovědět
    • Paula 24.5.2020 12:14
      to Barbora Krajčová:
      Na teflonové pánvi to opravdu nedělejte. Litinovou nemám na chatě takže to odnesla stará teflonová a dostala zahul. Šlo to pak špatně dolů, mouka se pripalovala. Pánev je poničená. Recept super. Dělány dceři na sladko a táta je měl k masu jako tortilu:)
      Odpovědět
  • Veronika Blažejová 12.11.2019 20:24
    Lokše
    Odpovědět
  • Věra 6.9.2019 22:53
    Jsou hodně silné. Já dělám tenoučké. A hned po upečení potírám husím sádlem.
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 7.9.2019 15:23
      to Věra: Paní Věro, určitě by bylo přínosné ostatním sdělit, jaké těsto na bramborové placky používáte Vy a jakým způsobem děláte "ty tenoučké". V opačném případě Váš komentář na mých stránkách nedává smysl.
      Odpovědět
  • Ota 31.7.2019 16:45
    Jo Lokše matka je nestačila pec brali jsme je rovnou z plotny mašlovačkou nám je namazala buď sádlem nebo povidlem jako chlapec, v čítance byl článek o plackách jak hošík měl tyto placky na břiše v papíře byla zima a psi to ucítily a placky mu sežrali chudák se na ně těšil měl je ke svačině bylo mi ho líto celou cestu se těšil jak si pochutná na ten článek se nedá zapomenout placky je moje slabost kuli nim si koupily elektrický gril na tom se mrskají jedna radost.
    Odpovědět
  • dddd 31.1.2018 5:00
    Moje matka dělala nejlepší placky na světě a mohl jsem se jako kluk po nich utlouct.. Jak to ale dělala mě tehdy nezajímalo a proto koukám po receptech jestli to někde najdu. Pamatuji jenom, že byly příjemě slané a uvnitř několik slabých vrstev...
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 31.1.2018 9:16
      to dddd: Dobrý den, já jsem na tom s bramborovými plackami byla úplně stejně jako Vy. Moc jsem se nezajímala, jak se připravují. Tento recept mám od bývalé kolegyně, která byla o generaci starší než já.
      Placky samotné jsou slané, mohou se podávat třeba k zelí a kachně. Vrstvy mají dvě, když se pečou (abslutně nasucho), krásně se nafukují jako balon, můžete si je v podstatě i naplnit, třeba tím zelím. To záleží na chuti a nápaditosti každého. Vyzkoušejte ty moje, nemusíte moc složitě odměřovat, stačí dodržet poměr 3 : 1 a přidat trochu soli, vyválet a upéct. Jde to ráz na ráz.
      Odpovědět
    • Jana 12.10.2019 13:54
      to marcela: Tak dnes byl pokus o placky pro partnera. Výsledek asi nebyl takový jako vzpomínka z mládí. Myslím,že dnes máme možnosti placky děleat více kusů najednou, dřív možná , aby maminky nasytily hladové krky jelo to jeden placek ihned k hladovci a tak byly křupavé a nafouklé. Když je navrstvím zavlhnou a zůstanou vlahé, nikoliv křupavé to asi nejde. Tak můj pokus o splněné chutě z dětsví, nic moc. Já je neznala, tak mi chutnaly.
      Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 12.10.2019 17:51
      to Jana: Asi jsem pochopila správně, že Vám placky chutnaly a partnerovi NE. Jeho maminka či babička asi pekly křupavé placky. Já jsem ale takové nikdy a nikde nejedla. "Aby křupaly", musel by se asi změnit poměr brambor a mouky. Tedy brambor mnohem méně a více mouky. Někdo připravuje těsto z polohrubé mouky, někdo dává třeba hrubou. Prostě na všem záleží. A také záleží, jak tenké placky vyválíte, než je dáváte na plotýnku. Obecně platí, že bramborové těsto je vlhké.
      Pokuste se získat od partnera informaci, z jaké mouky jeho maminka placky pekla. Napadá mi, zda partnerova maminka nepekla nějaké chlebové placky, ty jsou křupavé. A pokud Vám placky chutnaly, pak by měl partner Vaši snahu ocenit.
      Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 15.10.2019 11:12
      to Jana: Jano, pořád myslím na ty krupavé placky. Když jsem byla minulý rok na dovolené v Beskydech, na každém jídelním lístku nabízeli "placek" nebo "gorolski placek". Protože jsem nevěděla, co to je, objednala jsem si tedy placek.
      I Vy ve svém komentáři jste použila slovo "placek", soudím tudíž, že Vaše domovina bude z tohoto kraje.
      Ten "placek" byl opravdu velmi křupavý a dobrý. Pro mne, protože pocházím ze Západních Čech, to byl bramborák nebo také vošouch či cmunda, na Slovensku by řekli harula.
      Byla to placka připravená z nastrouhaných syrových brambor, s přidáním trochy hrubé mouky, vajíčka a koření. Maminka přidávala ještě česnek, ten já nepřidávám. Do horkého oleje se nalila naběračka těsta a smažilo se dozlatova a do křupava. Tyhle bramborové placky opravdu křupají - jsou smažené v oleji a jsou ze syrových brambor.
      Odpovědět
    • Pavlína 5.8.2021 20:46
      Dobrý den, miluju vošouchy, bramboráky i placky na blaše - to jsou ty ze Slezska, o kterých píšete. Také ale zvlhnou. Jsou ze syrových natřených brambor a přidává se vajíčko jako do bramboráku, ale bez koření, jen špetka soli a hladká mouka, méně než 1/3 bych řekla. Pečou se nasucho. Možná o nich je výše řeč:-). Na Váš recept se brzy chystám a moc se těším:-)
      Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 6.8.2021 18:17
      Dobrý den, Pavlíno,
      neznala jsem co jsou "placky na blaše", trochu jsem se mrkla a zjistila jsem, že je to jako náš bramborák-vošouch, jen pečený na suché pánvi. Ty naše se pečou na tuku a jsou strouhané nahrubo a opečené do zlatova krásně křupou. No něco jako rösti.
      Vyzkoušejte můj recept a určitě nebude zklamaná. Děkuji za komentář a posílám pozdrav. M.
      Odpovědět