Králík na černém pivu a slanině

Králík na černém pivu a slanině
12.11.2016  |  Stáhnout jako PDF

Receptů na přípravu králíka mám celou řadu. Králíka na černém pivu a se slaninou mám velmi ráda s bramborovým knedlíkem nebo bramborovou kaší.

Králík v mé kuchyni se těší velké oblibě. Na králičím mase jsem vyrůstala a maminka s babičkou měly tolik variací, jak z tohoto dietního jídla připravit neodolatelný pokrm.

Králičího masa jsem se nikdy nepřejedla. Když rodiče odešli, kupuji si králičí maso od jednoho farmáře z mého rodného Žďára.

Na přípravu 2 porcí králíka na černém pivu budeme potřebovat

  • 2 zadní králičí stehna (podle potřeby lze do pekáčku přidat tolik porcí, kolik je strávníků)
  • 1 větší cibule
  • 2-4 stroužky česneku
  • 100 g anglické slaniny
  • 50 g uzeného špeku
  • ½ l černého piva (Kozel)
  • 1 čajovou lžičku kmínu
  • Sůl
  • Mletý černý pepř
  • Lístky z několika snítek tymiánu
  • Pekáček s poklicí

Na zahuštění šťávy

  • 1 polévková lžíce hladké mouky nebo Hrašky

Postup přípravy králíka na černém pivu a slanině

Troubu zapneme a termostat nastavíme na 200 °C. Pivo otevřeme a necháme ho stát na kuchyňské lince, aby mělo pokojovou teplotu.

Králíka omyjeme a hlavně dobře odblaníme. Osušené porce prošpikujeme špalíčky slaniny, osolíme a opepříme. Porce vložíme do pekáčku a posypeme kmínem.

Cibuli nakrájíme na jemné kostičky a česnek nakrájíme na tenké plátky. Obojí přidáme do pekáčku společně s nakrájenou slaninou a špekem. Z větviček tymiánu odrhneme lístky a posypeme s nimi porce připraveného králíka.

Králíka podlijeme asi 1 dl černého piva. Pekáček zakryjeme poklicí a vložíme ho do vyhřáté trouby na 200 °C.

Po půl hodině králíka podlijeme zbytkem piva, přiklopíme a pečeme zakryté 2 hodiny na 170 °C.

Aby bylo králičí maso jemné, věnujeme pečení dostatek času.

Asi půl hodiny před koncem pečení poklici odklopíme, aby maso získalo zlatavou barvu. Ještě zkontrolujeme, zda maso je dostatečně měkké.

Králičí porce z pekáčku vyndáme na talíř a zakryjeme je alobalem, aby se udržely v teple a neoschly.

Výpek z pekáčku přelijeme do kastrůlku a přivedeme k varu. Polévkovou lžíci hladké mouky nebo hrašky rozmícháme v 1 dl studené vody a výpek zahustíme. Na opravdu mírném ohni povaříme 15 minut.

Králíka podáváme s bramborovým knedlíkem nebo s bramborovou kaší společně s připraveným výpekem.

 

  • Nový komentář
  • Karel 27.11.2022 10:50
    Pečeně vypadá skvěle . Králík je u mě rovněž vzpomínkou na doby kdy jsme jej dostávali od naší tety která mojí ženě radila které díly použít na různé dobroty.Vím ale že části králíka jsme pekli společně s bůčkem a rovněž jsme jej tak i jedli .Králík nebyl nikdy suchý a bůčku se snědlo méně . Teta nás taky naučila vařené vepřové jazyky ,které po vychladnutí a odstranění povlaku se jazyk podélně rozpůlila obalil v trojobalu a smažil jako řízek.Pouze jazyk ! Podjazyčí se konzumovalo studené a bylo moc výborné.Zdravím paní Marcelu z Kopřivnice.Dnes máme segedinský guláš z plece ze včerejška .Masíčko je krásně měkké ,poslechnul jsem rady z PC a plátky masa před nařezáním na kostky jsem naklepal paličkou a výsledek je vynikající. Udělal jsem jej trochu ostrý což moje žena komentovala ,nicméně porci snědla s chutí .
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 29.11.2022 13:39
      Zdravím Karle,
      čtu Váš komentář a živě si představuji, s jakým gustem vaříte. Kdo nikdy nevařil či nepekl, o mnoho přichází. Každé vaření je takové malé dobrodružství. Zejména u pečení. Tam stačí špatná teplota na přípravu těsta a rázem máte hmotu na vyhození do koše. Klasickým příkladem je těsto na linecké. A pak následuje otázka, kde jsem udělala chybu.
      Moc ráda poslouchám nebo čtu, když někdo s gustem vypráví či píše o jídle, o jeho přípravě, chuti, vůni i reakcích při jídle (myslím těch pozitivních, negativní přece nemohou být).
      Tak, pane Karle, zdravím do Kopřivnice Vás i Vaši paní a ať se daří. M.
      Odpovědět
  • Anns 26.7.2021 22:47
    Dobrý den.
    Jsem chovatelkou králíku.
    A tento recept mě ohromně natchnul,že musím vyzkoušet. Děkuji za inspiraci.
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 27.7.2021 13:32
      Dobrý den, Anno,
      můj tatínek byl také chovatelem králíků a králičí maso mám velmi ráda, na rozdíl od některých strávníků, kteří nad králičím masem ohrnují nos.
      Mám zde několik receptů na přípravu králičího masa (vpravo nahoře, modře psané). Těší mě, že jsem byla pro Vás inspirací a králík na černém pivu a slanině Vás zaujal.
      Děkuji. M.
      Odpovědět
  • Andrea 18.2.2018 10:05
    Jednoduchý a dobrý recept. Místo klasické cibule jsme dali červenou neb byla zrovna po ruce. Jako příloha se hodí i chléb a příště zkusime se stouchanymi brambory.
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 18.2.2018 18:35
      to Andrea: Souhlasím s Vámi, Andreo. Takto připravený králík je moc dobrý a v podstatě i jednoduše připravený. Já mám k němu nejraději bramborové knedlíky a manžel bramborovou kaši. Tak to po domluvě střídáme.
      S červenou cibulí jste nic nezkazila, naopak. S pivem se moc dobře rozumí. Děkuji za Vám za milý komentář.
      Odpovědět