A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Z

OMÁČKA HOLANDSKÁ

9. leden 2015

Holandská omáčka je nazývána královnou omáček. Je výborná k zelenině, ke chřestu, dále ke steakům, minutkám, rybám, pošírovaným vejcím i vejcím na tvrdo.

OMÁČKA HOLANDSKÁOMÁČKA HOLANDSKÁ

Zkušení kuchaři holandskou omáčku připravují přímo na plameni. Jiní kuchaři pak ve vodní lázni.

Holandská omáčka také slouží jako základ k dalším druhům omáček – omáčce béarnaise (neboli omáčka bernská), omáčka maltézská, omáčka Mousseline, máslová omáčka beurre blanc a beurre rouge.

Holandskou omáčku můžeme připravit ze 4 žloutků, 50 ml bílého vína (nebo vývaru), trocha vody, 200 g másla, 1 lžíce citronové šťávy, 1 lžíce vinného octa, soli a černého pepře (nebo cayennského pepře).

Pro důkladné oddělení žloutků od bílků si pomůžeme jednoduše. Vejce si vyklepneme do dlaně a bílek necháme proklouznout mezi prsty, zatímco žloutek držíme v ruce. Zbytky bílku by nám mohly zabránit emulzifikaci omáčky.

Připravíme si vodní lázeň. Ve skleněné misce ve vodní lázni ušleháme metličkou žloutky s vínem a troškou vody do pěny. Miska se nesmí dotýkat vody a voda pod miskou nesmí překotně vařit, jen probublávat.

Miska se nesmí dotýkat vody.

Za stálého míchání metličkou přidáme postupně po malých dávkách rozpuštěné máslo (POZOR - nesmí se převařit – pouze rozpustit).

Stále mícháme asi 2 minuty, omáčka by měla postupně zhoustnout. Teplota omáčky by se měla pohybovat okolo 60-65 °C. Občas misku sundejte z vodní lázně a šlehejte ji mimo.

Dále za stálého míchání dochutíme vinným octem, citronovou šťávou, solí a zvoleným druhem pepře. Výsledná omáčka by měla mít nakyslou chuť.

Pamatujte na to, že zhotovenou omáčku ihned vlažnou servírujte. Na jednu porci servírujeme 2-3 lžíce omáčky.

Pokud omáčku nebudete ihned servírovat, uchovávejte ji maximálně hodinu v teplé vodní lázni.

 

Na rozdíl od majonézy, která se připravuje za studena a je stabilní, má holandská omáčka tendenci se časem (chladnutím) rozkládat, protože se mění poměr surovin v emulzi.

Udržováním teploty omáčky ve vodní lázni déle než hodinu, dochází k odpařování vody, omáčka ztrácí hladkost a může hrudkovatět.

Holandská omáčka se nedá dobře uchovávat ani znovu ohřívat.

Pokud by Vám omáčka během přilívání másla více houstla, vmíchejte trochu vody a poté přidejte zbytek rozpuštěného másla.

Pokud by se omáčka srazila, je možné to napravit jejím pomalým zašleháváním do trochu teplé vody nebo teplého neslaného vývaru.

Líbil se vám recept? Sdílejte ho s přáteli!

Autor Marcela Hackerová

Autor: Marcela Hackerová

Jsem vášnivá kuchařka a ráda jezdím do Žďáru.... Najdete mě také na Facebooku


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 17xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

K tomuto příspěvku se zatím nikdo nevyjádřil! Budete první?

Čtěte také...

OMÁČKA MORNAY

Omáčka je vhodná k vařené zelenině, zejména květáku a brokolici, dále k těstovinám, vejci, lososu a korýšům.

OMÁČKA BEŠAMELOVÁ

Bešamelová omáčka je nejpoužívanější světovou omáčkou. Je vhodná k vařené či zapékané zelenině nebo k těstovinám.


Worcesterová, Worcesterská či Worcestrová omáčka

Worcesterová, Worcesterská či Worcestrová omáčka

Všechny tři uvedené varianty patří názvu tekutého, nejen omáčkového koření, které pod tímto názvem spatřilo světlo světa v Anglii.

Znojemská omáčka z bedly

Znojemská omáčka z bedly

Omáčka z bedly připravená na způsob „znojemské“ je fantastický chuťový zážitek. Je bez masa, s minimem tuku a velmi rychle připravená. Má to jen jeden háček, najít minimálně šest středně velkých bedel. V omáčce se nedá nahradit žádnou jinou houbou, protože bedla má naprosto nezaměnitelnou a unikátní…