Kaplička svatého Josefa nad Žďárem

26. prosinec 2016

Pojedete-li ze Žďáru u Blovic směrem na Smederov či Louňovou, nemůžete minout na rozcestí nad Žďárem opravenou kapličku (cyklotrasa č. 2040). Je zasvěcena svatému Josefu.

Kaplička svatého Josefa nad ŽďáremKaplička svatého Josefa nad Žďárem

Kaplička Sv, Josefa stojí mezi dvěma letitými kaštany. Výhled od kapličky od Zelené Hory (tam se odehrával příběh Černých baronů od spisovatele M. Švandrlíka), přes Bukovou horu až po údolí řeky Úslavy působí uklidňujícím dojmem.

Nově instalovaná lavička vás sama vybídne ke krátkému zastavení a zamyšlení.

Dřívější žluto-zelená podoba kapličky s oprýskanou fasádou se zásluhou paní Jany Průchové ze Smederova, tehdejšího vedení obce v čele s panem starostou Vlastimilem Vrátníkem a sponzorských darů firem i občanů v roce 2008 se změnila k nepoznání. Dnes září krásnou, modro-bílou barvou.

 

30.11.2008 slavnostní vysvěcení opravené kapličky ..  30.11.2008 slavnostní vysvěcení opravené kapličky ..
Zdroj: Marcela Hackerová

 

30. listopadu 2008, na první neděli adventní, byla kaplička slavnostně vysvěcena místním panem farářem – panem Piotrem Markem – za účasti mnoha místních i přespolních občanů.

Snažila jsem se zjistit nějaké informace o původu vzniku této sakrální stavby, ale ani za pomoci pracovníků knihovny Muzea Jižního Plzeňska v Blovicích se mi to z písemných pramenů nepodařilo zatím zjistit.

Jedinou, ústně přenesenou informací, je hypotéza, že vznik kapličky může mít původ v nějaké tragické události. Ze dvou zdrojů se mi podařilo zjistit, že kdysi při opravě a rozšiřování místní silnice, v těsné blízkosti kapličky, byly nalezeny kosterní pozůstatky.

Moje maminka i moje babička říkaly, že kaplička byla postavena na památku zabitých a zde pohřbených napoleonských vojáků, údajně předsunuté průzkumné hlídky, kteří v těchto místech narazili na početnější rakouské vojsko.

Je-li to skutečná pravda, nikdo přesně neví. Možná, že by se podařilo získat další informace prostřednictvím farní kroniky Žďárské farnosti, která by mohla být uložena v archivu Blovické farnosti.

Až budete mít cestu Blovickem, nechte své kroky či kola zavést ke kapličce nad Žďárem. Sami uvidíte, že to bude stát za to. Posaďte se na lavičku a nechte se kolébat zvuky stromů a vlastní představou, jaké události se na tomto místě staly.

Líbil se vám recept? Sdílejte ho s přáteli!

Autor Marcela Hackerová

Autor: Marcela Hackerová

Jsem vášnivá kuchařka a ráda jezdím do Žďáru.... Najdete mě také na Facebooku


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4.92 hvězdiček / Hodnoceno: 13xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

K tomuto příspěvku se zatím nikdo nevyjádřil! Budete první?

Čtěte také...

Ořechový koláč pro svatého Jakuba

Ořechový koláč pro svatého Jakuba

Když jen jednou ochutnáte tento ořechový nebo mandlový koláč, budete ho dělat stále. Příprava je jednoduchá a úspěch je zaručený. Skvěle se v něm snoubí kombinace ořechů a křehkého těsta. Chutná přímo nebesky.

Recept na sulc pro svatého Mikuláše

Recept na sulc pro svatého Mikuláše

Každoročně, vždy začátkem adventu na svátek svatého Mikuláše tradičně vaříme sulc. Je to milá rodinná připomínka, že budou brzo vánoce. Sulc je vlastně kořeněný aspik či rosol ze silného masovo - zeleninového vývaru, proložený vařeným vepřovým masem a zeleninou. Masem nešetříme. Na první pohled vás …


Život ve Žďáru

Život ve Žďáru

„Genius loci“ je to, proč se na nějaké místo vracíme. Slova, která vystihují charakter tohoto místa, vyřkl pan Václav Cílek, známý geolog, klimatolog, spisovatel a popularizátor vědy., a já mohu s tímto výrokem jen souhlasit.

Karob nebo také svatojánský chléb

Karob nebo také svatojánský chléb

Ve Středomoří (nejen) roste stálezelený strom s pojmenováním Rohovník obecný (lat. Ceratonia silinqa). O jeho existenci jsem do nedávna neměla ani potuchy. Darovaný, exoticky vypadající lusk, ve mně vzbudil zájem zjistit více.