
„Genius loci“ je to, proč se na nějaké místo vracíme. Slova, která vystihují charakter tohoto místa, vyřkl pan Václav Cílek, známý geolog, klimatolog, spisovatel a popularizátor vědy., a já mohu s tímto výrokem jen souhlasit.
Jednolodní kostel sv. Václava byl postaven na severním okraji obce na návrší, se západní věží. Kostel je původem z 1. poloviny 14. století. Má trojboký presbytář s křížovou žebrovou klenbou s maskovanými konzolami a okenními trojlistovými kružbami.
Na jižní straně je zazděný hrotitý portál se sedlovým tympanonem. Kostel byl barokizován ve 2. polovině 18. století, další stavební úprava pak proběhla v roce 1815.
Žďár
Zdroj: Marcela Hackerová
V presbytáři jsou fresky se svatováclavskou legendou z poloviny 14. století - nejstarší s touto tematikou v Čechách. Malby byly náhodně objeveny teprve v roce 1932 pod renesanční omítkou a následně restaurovány.
Sv. Václav je na malbách představen jako světec a rytíř. Děj legendy se odvíjí shora od severní stěny v prvním klenebním poli u vítězného oblouku.
Zachyceny jsou Václavovi ctnosti, jeho dobročinné a zbožné skutky, které činil společně s jeho druhem Podivenem. Zobrazeny jsou i Václavovy práce na poli a vinici.
V závěru malby obsahují detailní a rozfázované výjevy z Václavova zavraždění ve Staré Boleslavi.
Žďár
Zdroj: Jan Hacker
Svatováclavská tematika je obsažena i na ostění okna na jižní straně presbytáře – vlevo je sv. Václav jako rytíř s kopím a mečem, vpravo sv. Václav vykupuje pohanské děti z otroctví.
Ze starých zvonů kostela byl největší ulit v Plzni Matějem Lautnerem roku 1607, druhý pochází z roku 1654.
Kostel byl naposledy opraven kolem roku 1995.
Kostel sv. Václava je obklopen hřbitovem.
Žďár
Zdroj:Jan Hacker
Použité prameny a literatura:
OTTŮV SLOVNÍK NAUČNÝ, SVAZEK 27, STR. 762, ODDÍL 10:
JAN KUNPERA; ZÁPADNÍ ČECHY OD A DO Z - LEXIKON, HISTORIE, PAMÁTKY, PŘÍRODA
TOMÁŠ KAREL, KAREL FOUD: JIŽNÍ PLZEŇSKO II – HISTORICKO-TURISTICKÝ PRŮVODCE Č. 13
PETR ROŹMBERSKÝ, VERONIKA MACHOVÁ: TVRZ ŽĎÁR VE SMEDEROVĚ – HISTORICKÝ SBORNÍK MUZEA JIŽNÍHO PLZEŇSKA V BLOVICÍCH – I/2003
-
Nový komentář