Recept na voňavá švestková povidla

Recept na voňavá švestková povidla
29.8.2015  |  Stáhnout jako PDF

Švestky mají v kuchyni všestranné využití. Výborné jsou čerstvé, sušené i jako součást moučníků. Kynutý švestkový koláč s drobenkou mám mnohem raději než třeba klasiku: tvaroh, mák a povidla. Nesmím také zapomenout na jejich tekutou podobu. Mám na mysli slivovici. Švestky jsou výborné i do tmavých omáček k hovězímu nebo ke zvěřině. Ale dnes si budeme povídat o švestkových povidlech.

Za mého dětství se povidla vařila z jedné várky (asi 5 kg) i týden. Když se večer zatopilo do kamen, povidla se vařila 1-2 hodiny a zase nechala vychladnout.

Babička říkala, že na švestková povidla se nespěchá.

Na přípravu švestkových povidel budeme potřebovat

  • 1,5 kg hodně vyzrálých a vypeckovaných švestek
  • 400 g krupicového cukru
  • Šťávu z 2 citrónů
  • Kousek celé skořice (asi 1-2 cm)
  • 2 hřebíčky
  • Kastrol se širokým dnem
  • Vajíčko na koření nebo kousek plátýnka
  • 3 skleničky, každá o obsahu 2,5 – 3 dl, důkladně umyté

Postup přípravy švestkových povidel

Vypeckované švestky dáme do kastrolu.

Do „vajíčka“ nebo plátýnka uzavřeme skořici, hřebíček a vložíme ke švestkám.

Skořice, hřebíček a citrónSkořice, hřebíček a citrón
Zdroj: Marcela Hackerová

Za občasného míchání vaříme nezakryté asi 1 hodinu. Po hodině hrnec odstavíme. Po vychladnutí hrnec zaklopíme necháme odpočívat do druhého dne.

Druhý den přidáme šťávu (bez pecek) ze dvou citrónů. Povidla promícháme a opět nezakryté přivedeme k varu.

Vaříme je tak dlouho, až začnou houstnout. Švestky se nám rozvaří a jejich objem se zmenší cca o polovinu.

Tento proces si můžeme rozdělit do více dní, tak jako moje babička. Záleží na tom, kolik máme času. Kvalitě povidel to neublíží. Naopak.

Snadný test správně uvařených povidel: Ponoříme-li do povidel lžíci a povidla ze lžíce po vytažení neodpadávají, nýbrž zůstávají na lžíci, pak jsou hotová.

Z redukovaných a rozvařených švestek vyndáme koření a přisypeme cukr.

Od bodu varu vaříme 20 minut.

Horké plníme do připravených sklenic, které dobře uzavřeme a otočíme na 15 minut dnem vzhůru.

Uzavřeme a otočíme dnem vzhůruUzavřeme a otočíme dnem vzhůru
Zdroj:  Marcela Hackerová

Rada:

U nás doma se do povidel nikdy nepřidával ocet, ale citrónová šťáva. Jednou jsem dostala skleničku švestkových povidel. Když jsem je ochutnala, myslela jsem, že jsou zkažená. No nebyla, jen paní do povidel přidala kvasný ocet.

Do povidel zásadně patří kvalitní vinný ocet nebo šťáva z citrónů.

Na 1 kg syrového ovoce 1 dl vinného octa nebo šťávy z citrónu.

 

  • Nový komentář
  • Martina 28.1.2023 13:08
    Milá paní Marcelko! Moc Vám děkuji za úžasný recept na povidla. Jsou velice chutná a má je ráda opravdu celá rodina. M.H.
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 28.1.2023 18:05
      Zdravím, Martino.
      Váš komentář mi udělal velkou radost. Takhle povidla připravovala babička i maminka a já je dělám navlas stejně. Zrovna minulý týden jsem pekla povidlové buchty pro mého manžela Honzu a říkala si, že ta povidla chutnají i po roce a půl skvěle. Recept na buchty mám už napsaný, ale ještě jsem ho nestačila publikovat.
      Povidla používám i jako náplň do kynutých knedlíků (na sladko), samozřejmě do koláčů i do výše zmíněných buchet.
      Za krásný komentář děkuji a posílám pozdrav. M.
      Odpovědět
  • Eva 6.10.2022 15:57
    Dobrý den milá Marcelko, musím říct, že tahle povidla jsou dokonalá. Nikdy jsem nebyla fanda povidel a ani povidlové koláče nejedla. Když je začala jíst dcera, chtěla jsem si uvařit domácí. Tento recept mi byl sympatický a ve výsledku bych snědla skleničku na posezení! Famózní struktura a chuť.
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 10.10.2022 11:58
      Dobrý den, Evo.
      Ani netušíte, jakou mi udělal Váš komentář radost. U nás doma se povidla vařila pravidelně každý podzim. Dalo by se říci, že jsem vyrůstala s chutí povidel. Nikdy jsem nechtěla koláče s tvarohem, ale jen s povidly. A proto sdílím Vaši radost nad chutí povidel. Děkuji za komentář a posílám pozdrav Vám i Vaší dceři. M.
      Odpovědět
  • Lenka Krati 24.8.2022 20:36
    Milá Marcelko,
    Váš recept na povidla je opravdu skvělý. Vařím je 3 dny a jsou naprosto výtečné. Děkuji za recept. Dělala jsem je vloni a tento rok zase, všem moc chutnají.
    Lenka
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 25.8.2022 10:08
      Zdravím, Lenko,
      u nás švestky teprve nazrávají (dnes budu dělat kynutý koláč), na povidla mají ještě čas. Mám radost, že jste se letos vrátila k mému (babiččinu) receptu na povidla a děkuji, že jste mi to napsala. Po takové reakci si říkám, že má smysl se dělit o recepty a zkušenosti s nimi. Posílám pozdrav a ať chutnají. M.
      Odpovědět
  • Radka 11.8.2022 22:40
    Milá Marcelko, moc děkuji za skvělý recept! Od sousedky jsem dostala švestky ze zahrady a nevěděla co s nimi. Nakonec jsem se rozhodla pro povidla, ale z velkého množství receptů na internetu jsem z toho byla trochu zmatená (hlavně 5-ti hodinové vaření nebo pečení bez míchání mě děsilo) a nakonec jsem narazila na Váš recept a rozhodla ho vyzkoušet. I když na povidla moc nejsem a dělala jsem je poprvé, tak musím říct, že jsou naprosto famózní a myslím, že se po nich jen zapráší ???? Takže velikánské díky za dokonalý recept a brzo určitě vyzkouším něco dalšího z Vašeho repertoáru???? Moc Vás zdravím a mějte se krásně????
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 14.8.2022 19:45
      Milá Radko,
      Váš komentář mě skutečně potěšil. Když mi někdo pochválí některý z receptů, tak si řákám, že má cenu se o své zkušenosti dělit a publikovat je. Já jsem kdysi také začínala a za každou radu jsem byla vděčná a jsem dodnes.
      Za milý komentář děkuji a na mých stránkách budete vždy vítaným hostem. M.
      Odpovědět
  • Dagmar 31.1.2021 10:35
    Povidla dle vašeho receptu jsou vynikající. Jiná než s citronovou šťávou bych ani nedělala. Teď jsem je uvařila i z mražených švestek.
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 1.2.2021 15:43
      to Dagmar: Dobrý den, Dagmar. Vždy jsem se podivovala, že v zimě někdo hledá recept na zavařování. Váš komentář mně to ozřejmil. Ze zamraženého ovoce jsem povidla či marmelády ještě nezkoušela, ale určitě to lze. Děkuji Vám za milý komentář. M.
      Odpovědět
  • Lucie 15.10.2020 14:52
    Paní Marcelko děkuji za výborný recept!
    Ingredience, hlavně tedy jejich poměr, jsou vychytané :-) Výborná povidla se mi povedla. Džemy vařím už dlouho ale do povidel jsem se pustila poprvé. Nyní zkouším podle stejného “scénáře” hrušková povidla.
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 16.10.2020 9:36
      to Lucie: Lucie, mám radost, že jste byla spokojená s výsledkem vaření povidel ze švestek. S hruškami nemám zkušenosti, neboť na zahradě nemáme ani jednu hrušeň. Ale řekla bych, že i hrušky se budou chovat stejně jako švestky.
      Děkuji Vám za zprávu a ať se i hrušková povidla podaří. Maminka mé švagrové mazala hrušková povidla na vdolky - bylo to móóóc chutné. M.
      Odpovědět
  • Táňa 6.10.2020 12:06
    Dobrý den,
    vařím už druhý den (dnes jsem přidala citrónovou šťávu), a pořád jsou povidla řídká, švestky nerozvařené (resp. není to kaše, jsou tam kousky). Mám prostě vařit déle, nebo zase den pauza a zítra?
    Švestky byly opravdu hodně zralé až přezrálé. Děkuji za radu.
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 6.10.2020 12:25
      to Táňa: Dobrý den Táňo, letos jsem vařila povidla a přiznám se, že až 4. den byla povidla rozvařená a hustá. Zkrátka asi záleží na tom, kolik mají švestky v sobě vody i cukru.
      Nebojete se a přidejte den nebo dva a vařte vždy tak půl hodiny a pak je nechte vychladnout. Nedá se na tom nic zkazit, jen na mírném ohni vařit a trpělivě míchat. Naše babičky to dělaly také tak. M.
      Odpovědět
    • Táňa 8.10.2020 6:47
      to marcela: Děkuji moc, jsou parádní. Dělala jsem poprvé, tak mě jen překvapilo, že jsou jen 3 malé skleničky. Cukru jsem dala méně. Chuť úžasná!
      Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 8.10.2020 18:35
      to Táňa: Jsem moc ráda, že se Vám povedla, myslím ta povidla. Zkrátka to chce trochu trpělivosti. To zmenšení objemu hmoty povidel odpovídá odparu tekutiny ve švestkách.
      Letos jsem sušila rajčata a tam to zmenšení objemu je mnohokrát větší. Z 1,5 kg rajčat zbyla 1 dvoudecová a 1 decková sklenička. Ale domácí, je domácí. Jsem moc ráda, že jste mi napsala. Díky a někdy zase napište. M.
      Odpovědět
  • Dana 3.10.2020 13:14
    Paní Marcelo,povidla se podařila,jsou krásně hustá a chuťově výborná! Děkuji za skvělý recept.
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 5.10.2020 13:13
      to Dana: Dano, těší mě, že se Vám povidla podařila připravit podle Vašeho gusta. Děkuji za zprávu a vyzkoušejte i některé mé další recepty. M.
      Odpovědět
  • Štěpánka 27.9.2020 14:47
    Povidla jsou opravdu úžasná, byl to můj první pokus a polovinu mi děti snědly ještě ve fázi, když čekaly do druhého dne v hrnci na parapetu:) Pustím se do nich znovu, protože nám moc chutnají. Děkuji za bezva recept:)
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 28.9.2020 16:13
      to Štěpánka: Štěpánko, raduji se s Vámi. Když něco chutná dětem, je to signál, že je to opravdu dobré. Děti se neumí přetvařovat a o jídle říkají pravdu. Když děti píší domů z tábora nebo ze školy v přírodě, vždy je tam zmínka co jim vaří a zda jim to chutná. Je to pro ně důležité.
      Tak ať se Vám povede i druhá várka povidel. M.
      Odpovědět
  • petra.f 15.9.2020 23:50
    výborný recept, díky
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 16.9.2020 11:54
      to petra.f: Petro, děkuji Vám z krátký a výstižný komentář. M.
      Odpovědět
  • Lenka 10.9.2020 16:16
    Chuťově výborné a husté. Hned si musím zapsat do sešitku,abych to příští rok nehledala. Cukru jsem dala míň, na 3 kg švestek 400 g a je to dost sladké. Děkuji.
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 12.9.2020 16:18
      to Lenka: Lenko, díky za zprávu. Ano, povidla si každý může osladit podle své chuti. Na hustotu to nemá vliv. M.
      Odpovědět
  • Jan 9.9.2020 22:36
    Tak jsem se ja chlap, kterej uvaril maximalne pizzu v troube, ke ktere dostal navod na pouziti rozhodl ze udelam taky povidla. Bohuzel po tom co jsem si pripravil vsechny veci v seznamu a postupne delal krok po kroku, tak jsem na konci zjistil, ze mi 400g cukru zbylo, jelikoz se v navodu o cukru bohuzel nic nepise. Hrnec pripalenej a svestky potkaly po ceste uz jen lzici a kos.
    Priste to asi necham na odbornikovi, ktery bude vedet jak si poradit i kdyz v navodu bude neco chybet..., chtel jsem udelat drahe polovicce radost, ze taky v kuchyni neco svedu... misto toho jsem znicil hrnec, kterej ji ted musim koupit novej...
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 10.9.2020 10:26
      to Jan: Milý Jane, při čtení receptu jste byl příliš rychlý a nečetl jste pozorně. V textu, před zeleným zvýrazněným písmem - Od bodu varu vaříme, je níže uvedená věta:

      "Z redukovaných a rozvařených švestek vyndáme koření a přisypeme cukr".

      Tak příště číst lépe, pak nebude připálený hrnec a manželka bude mít radost. M.
      Odpovědět
  • Markéta Polenová 8.9.2020 21:27
    Mnohokrát autorce děkuji za tento úžasný recept.
    Dělala jsem povidla poprvé (i když v kuchyni nejsem žádný začátečník, sladké věci tvořím minimálně). Povidla jsem vařila na třikrát, tři dny po sobě, vždy tak, jak jsem stíhala... Recept je zcela blbuvzdorný, zvládne ho i absolutní začátečník (při dodržení zásady, že povidla se musí občas míchnout). Už se těším, až bude frgál s povidly, povidlové koláče či buchty :) (peče spíš manžel) :D

    Všechny recepty na netu s octem, bez míchání apod. mi přišly dost pofidérní (možná se to někomu podaří dobře, nechci hanět), tento mi připomněl, jak se dlooouho vařila povidla na peci u mé prababičky... Díky za připomenutí krásné vzpomínky, ta vůně mě vrátila do minulosti :)
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 9.9.2020 10:06
      to Markéta Polenová: Markétko, Váš komentář mě velmi potěšil. Měla jsem trochu složitější den, který mi odčerpal hodně energie. Váš komentář mi ji zase vrátil.
      Slovo "blbuvzdorný" jsem neznala, ale od teď ho budu používat. Kráný komentář, děkuji Vám za něj. M.
      Odpovědět
  • Marie Hlučín 3.9.2020 11:45
    Opravdu výborné lepší jsem nejedla
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 8.9.2020 10:23
      to Marie Hlučín: Paní Marie, děkuji Vám za zprávu, že povidala chutnala. Váš komentář mě potěšil. Díky. M.
      Odpovědět
  • Pavla 6.8.2020 12:58
    Naprosto fantastický recept, nejdřív jsem se bála, že mi do druhého dne zkysnou, ale báječně se rozležely a propojily chutě, mockrát děkuji :-)
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 6.8.2020 14:59
      to Pavla: Pavlo, Váš komentář mě potěšil. Když připravuji něco poprvé, tak se také bojím, aby nedopadlo špatně.
      Ujišťuji Vás, že všechny mnou zde uváděné recepty jsem vyzkoušela a nikdy by mne nenapadlo zde psát nepravdivé informace. Směle vyzkoušejte i jiné recepty. M.
      Odpovědět
  • Mira 9.1.2020 14:35
    Jen se zeptám, za slupky se mají rozvarit a také použít? Chuť mne přijde velmi dobrá, ale ještě nemám rozevřené slupky a mám pocit, že to mám řídké. Díky za odpoved
    Odpovědět
    • Mira 9.1.2020 14:37
      Jen se zeptám, slupky se mají rozvarit a také použít? Chuť mne přijde velmi dobrá, ale ještě nemám rozvařené slupky a mám pocit, že to mám řídké. Díky za odpoved. (Už bez preklepu)
      Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 9.1.2020 17:29
      to Mira: Dobrý den Miro, já když připravuji švestky na povidla, tak je jen vypeckuji a pak je dám vařit. Švestky jsem nikdy neloupala. Pokud jsou švestky hodně zralé, tak se slupka zcela nerozvaří, ale rozpadnou se na menší kusy. Pokud byste dělal/a ze švestek méně vyzrálých, pak je lepší je nakrájet na menší kusy.
      S hustotou je to problém, protože záleží na mnoha věcech (na vyzrálosti, obsahu pektinu a cukru ve švestkách). Chce to trpělivost, pozvolna vařit a odpařovat a hlavně míchat klidně až do tmava. M.
      Odpovědět
    • Mira 9.1.2020 19:06
      Takže vy tam ty kousky slupek necháváte? Ja to propasíroval nakonec, abych to měl hladké. A s tou hustotou to není nakonec vůbec špatne. Po ochlazení to trochu ztuhne, ne? Aspoň mám ten pocit. Jsou to sice první povidla, co dělám, ale chutnají výborně opravdu. Už jsou ve skle. Jen jsem se bál, abych to nevadil moc dlouho a nějakým způsobem neprevaril nebo nevyvaril
      Odpovědět
  • Lucie 6.3.2019 1:35
    Dobry den, prave jsem dovarila sva prvni povidla vubec, delala jsem je presne podle vaseho receptu a musim rict, ze se uzasne povedla. Moc dekuji za recept. Krasny den, Lucie
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 6.3.2019 10:21
      to Lucie: Lucie, děkuji Vám za zprávu, která mne opravdu potěšila. Na mých stránkách budete vždy vítána.
      Odpovědět
  • Renata 26.1.2019 21:56
    dobry den,lze varit povidla i ze zmrazenych svestek?
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 27.1.2019 9:05
      to Renata: Dobrý den paní Renato, povidla jsem ze zmražených švestek ještě nedělala, ale myslím si, že to na závadu není. Jde hlavně o redukci tekutiny ze švestek. Ze zmraženého ovoce připravuji bez problémů pečený čaj i šťávu. A vždy se vše povedlo.
      Odpovědět
  • Hana 30.11.2018 18:17
    Dobry den, mohu se zeptat, po jak dlouhe dobe se svestky rozvari? Uz to ma pomerne hustou konzistenci a objemove je to na tretine puvodniho mnozstvi, ale porad jsou povidla plna kusu slupek, jak to pripadne resit? Napadl me leda mixer :). Dekuji :)
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 1.12.2018 11:25
      to Hana: Dobrý den Hano, pokud připravujete povidla z hodně zralých švestek, slupky by se měly téměř rozvařit. Občas se ale stane, že se ovoce chová jinak, než čekáme. Mně se to stalo mnohokrát a nejen u švestek. Pak vždycky použiju náhradní řešení, v tomto případě, stejně jako Vy, bych použila tyčový mixer a slupkám trochu pomohla. Důležité je, aby rozvar byl dostatečně hustý. Snad se dílo podaří a povidla Vám budou chutnat. Marcela
      Odpovědět
  • Věra 15.9.2018 14:46
    vařím ty vaše povidla už podruhé jsou vynikajicí
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 18.9.2018 9:50
      to Věra: Paní Věro, Vaše zpráva mi velmi potěšila. Když připravuji povidla, vždy si vzpomenu na babičku, jak jsme spolu vařily povidla. Je to dávno, ale stále to vidím před očima. Marcela
      Odpovědět
  • Ester 7.9.2018 8:38
    Dobrý den, povidla dnes vařím třetí ten, vše se krásně daří. Potřebovala bych ale poradit, čím jste docílila té krásné tmavé barvy? Ta moje mají pořád barvu, jako výše na Vašich fotkách rozvařené v hrnci. Dle receptu budu cukr přidávat až nakonec, ztmavnou pak? Každopádně skvělý recept, už se s manželem těšíme, až si je v neděli dáme na lívance :)
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 7.9.2018 12:42
      to Ester: Paní Ester nebojte se, po přidání cukru a dalším 20-ti minutovém povaření povidla určitě ztmavnou. Žádné jiné kouzlo jsem s nimi neprováděla. Na lívancích budou chutnat skvěle (můžete zkusit i můj recept na lívance, který najdete ve sladkém pečení). Pokud máte rádi i bramborové placky (rovněž můžete využít mého receptu), pak Vám garantuji, že bramborové placky namazané švestkovými povidly jsou skutečná lahůdka.
      Odpovědět
  • Romana 1.9.2018 20:29
    Zrovna vařím;-)
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 3.9.2018 10:00
      to Romana: Dobrý den Romano, doufám, že se povidla povedla a byla jste spokojená. Marcela
      Odpovědět
  • Jarmila 1.9.2018 18:23
    Dobrý den , právě jsem dnes vařila povidla , moc chválím super recept . Vůbec se nic nepřipaluje .
    Já švestky nemelu , rozkrájím na menší kousky vařím tak 1 hod. nechám vychladit a potom je tyčovým mixer
    rozmixuji . Vařím do zhoustnutí. Ještě jednou dík za recept .
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 3.9.2018 9:58
      to Jarmila: Paní Jarmilo, opravdu hodně mi těší, že jste si vybrala můj osvědčený recept a s výsledkem jste byla spokojená. Tak vařila povidla moje babička, i moje maminka a tak je vařím i já. Zkuste si povidla namazat na bramborové placky. Pro mne je to ten nejúžasnější zákusek nebo také snídaně. Děkuji Vám. Marcela
      Odpovědět
  • Katka 27.8.2018 20:50
    Také jsem dělala poprvé a povedla se! Super recept. Cukru jsem dala asi jen 200 g na 2 kg švestek, stačilo to, švestky byly sladké. Díky
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 28.8.2018 9:46
      to Katka: Jsem velmi ráda, že jste si vybrala zrovna můj (babiččin) recept na povidla. Smyslem mých stránek je dělit se o zkušenosti s vařením a zavařováním a být podporou začínajícím kuchařkám a kuchařům.
      Člověka při práci rozechvívá strach, zda něco nezkazí, ale pak ten úžasný pocit, že jsme to dokázali. A Vy jste to dokázala a to je skvělé.
      Odpovědět
  • Karel 18.8.2018 10:51
    Zkusil jsem a je to super. Díky 😀👍👍
    Odpovědět
  • Karel 18.8.2018 10:50
    Zkusil jsem a je to super. Díky
    Odpovědět
  • Bara 17.8.2018 10:33
    Podle všeho receptu zkouším poprvé, zatím to vypadá, že se výsledek povedl. Jen jsem musela zkrátit první hodinu vaření asi o 15minut, byly už dost zredukovane, vyvarene, minimálně o polovinu, krom toho jsem musela michatzcelkem často, ať se nepripaluji, druhý den po přidání stavy a cukru lepší, ale zase jsem vařila o polovinu méně času, pripaloval se mi hrnec a povidla už mi přišla opravdu hustá. Prosím, kde jsem mohla udělat chybu, že se mi hrnec pripaloval? Bez octu výborne!děkuji za recept
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 17.8.2018 17:07
      to Bara: Paní Báro, chybu jste určitě neudělala. Ono záleží na spoustě okolností. Třeba, jak jsou švestky zralé - kolik obsahují cukru a kolik vody. Jen si pamatujte, než se zahřeje hrnec (to je ten moment, kdy se švestky napalují na dno), musí se povidla poměrně často míchat. Když dosáhnou bodu varu, už se na dno nechytají. Ale to se dá ohlídat. Třeba, když děláte večeři a stojíte u sporáku.
      Jsem ráda, že jste se pustila (jak píšete poprvé) do přípravy domácích povidel. Domácí jsou zkrátka domácí. Nikdy se nebojte pustit do nových věcí v kuchyni. Ono to katastrofálně nikdy nedopadne, jen získáte více zkušeností a příště si to přizpůsobíte podle sebe.
      Odpovědět
  • Hanka 16.8.2018 14:28
    Díky moc za recept, povidla jsou úžasná a žádný připálený hrnec 😀👍
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 17.8.2018 16:58
      to Hanka: Hanko, díky za zprávu. Nejdůležitější je výsledek. A když se dílo podaří, hřeje to na duši.
      Odpovědět
  • Božena Soukupová 16.8.2018 12:29
    Před par lety jsem je dělala podle receptu na netu. Ta, co se nemíchají. Dala jsem tam ocet Balzamico...no ale to byla dobrota. A byla krasně tmavá. Uz je jinak nedělám..
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 17.8.2018 16:55
      to Božena Soukupová: Asi myslíte ta pečená v troubě. Já osobně jsem je ještě nikdy nedělala, ale podobným způsobem připravuji pečený čaj. Ten je také výborný. A balzamikový ocet používám v kuchyni poměrně často.
      Odpovědět
  • Klára 2.8.2018 7:43
    Dobrý den, jsem moc ráda že jsem našla váš recept na povidla, ráda vařím podle starých osvětlených receptů ještě když jsou obohaceny o rady od babiček. Už je vařím 2 den tak snad se povedou, ale potřebovala bych poradit, mám je po celou dobu vařit pod pokličkou a přez noc je dát do ledničky? Děkuji.
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 2.8.2018 10:04
      to Klára: Dobrý den paní Kláro, já nikdy nepřipravuji marmelády ani povidla pod pokličkou, protože se z ovoce musí odpařovat tekutina, aby zavařeniny zhoustly.
      Po ukončení varu a vychladnutí, hrnec s rozvařeným ovocem přiklopím (aby tam nezavítal host, třeba nějaká moucha) a postavím je do chodby na dlaždičky. Druhý den sejmu poklici a pokračuji ve vaření.
      A napište mi, jak jste byla s výsledkem spokojená.
      Odpovědět
  • Jarda 21.7.2018 14:12
    Tak jsem je zkusil, právě proto, že mi vadil ten ocet v jiných receptech a jsou luxusní.
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 24.7.2018 11:03
      to Jarda: Díky za zprávu a vyzkoušení. Bez octa jsou to úplně jiná, mnohem chutnější povidla. Z Vaší zprávy jsem měla radost.
      Odpovědět