Recept na vánoční rybí polévku ze Žďára podle mojí maminky Ely

Recept na vánoční rybí polévku ze Žďára podle mojí maminky Ely
16.12.2014  |  Stáhnout jako PDF

Bez rybí polévky by nebyly vánoce vánocemi. Oželela bych bramborový salát, možná i stromeček, ale rybí polévku nikdy. Je to velmi lahodná polévka, kterou vařím jen jednou do roka. Dávám si záležet, aby všem strávníkům chutnala. Je to přece ozdoba vánočního stolu.

Na vánoční rybí polévku budeme potřebovat

Na jíšku budeme potřebovat

  • 2 lžíce másla
  • 2 lžíce hladké mouky

Postup přípravy rybí polévky

Dvě očištěné kapří hlavy bez žáber důkladně omyjeme. Vložíme je do hrnce se studenou vodou. Přidáme rybí ořezy, kostru a polovinu uvedené zeleniny, s výjimkou cibule. Ta přijde do vývaru celá.

Zeleninu nakrájíme na hrubo. Cibuli překrojíme na čtvrtky. Přidáme ještě kuličky pepře, nového koření, přepůlené bobkové listy a sůl.

Nyní můžeme začít vařit rybí vývar.

A co s rybími vnitřnostmi?  Ty přijdou do polévky až v samotném závěru vaření.

Vývar vaříme zvolna. Žádný překotný var, který v nestřeženém okamžiku přeteče. Od dosažení varu vaříme půl hodiny. Poté vývar odstavíme a přecedíme do hrnce, ve kterém budeme polévku vařit.

Uvařené rybí hlavy, rybí kostru, rybí ořezy i zeleninu rozložíme na širší tác a necháme částečně vychladnut. Po zchladnutí maso z hlav, kostry i z ořezů obereme. Uvařenou zeleninu společně s obranými zbytky vyhodíme.

Připravíme si pánev nebo kastrůlek s vyšším dnem, vložíme máslo a zahříváme. Když je máslo dostatečně rozehřáté, přidáme druhou polovinu kořenové zeleniny, kterou jsme si nakrájeli na úhledné, malé kousky. Za stálého promíchávání zeleninu smažíme. Trvá to asi 10 minut.

Do osmažené zeleniny zásadně nepatří cibule ani česnek.

Obsah pánve s osmaženou zeleninou vložíme do hrnce s rybím vývarem, promícháme a začínáme postupně znovu zahřívat.

Nyní si připravíme jíšku. Do pánve od zeleniny přidáme máslo, počkáme, až se rozpustí. Nasypeme hladkou mouku a mícháme. Po dosažení středně světlé barvy, přilijeme naběračku studené vody, metličkou rozšleháme a za stálého promíchávání polévky jíšku přidáme do vývaru.

Polévku neopouštíme a metličkou stále promícháváme až do dosažení bodu varu. Polévku na mírném ohni provaříme 10 minut.

Na závěr přidáme obrané maso, vnitřnosti, nakrájené na kousky velikosti sousta a ještě 5 minut prohřejeme. Zásadně nevaříme. Přidáme malinko mletého pepře, zastrouhneme muškátovým oříškem, případně dosolíme.

Podáváme s kostičkami osmažené žemle a posypeme zelenou petrželkou.

Na závěr velmi důležitá rada:   Polévka má na povrchu silnou vrstvu tuku. Abychom její výslednou chuť nepokazili, je nezbytné jí vychladit. Stejně jako polévku zabijačkovou. Hrnec s horkou polévkou musíme přemístit do studené vody nebo na chladné místo a mícháme ji tak dlouho, až vychladne. Totéž platí i o ohřívání. Musí se míchat.

Uvařit si tuhle polévku je snadné, snad trochu zdlouhavé.

Doporučuji všem, kteří se chystají tuhle unikátně chutnající polévku uvařit o letošních vánocích, uvařte ji den před Štědrým dnem. Ušetříte si čas a polévka bude mít ještě lepší chuť. Napište mi, jak se vám povedla.

  • Nový komentář
  • Anče 28.1.2024 16:54
    Zdravím, dneska jsem vyndala půlku kapra, přemýšlím co s ním - bude kapr se zámeckými šťouchanými bramborami, už se těšíme. A tak jsem narazila i na tuto polévku, která nemá chybu, jen já si jí ulehčuji tím, že když na másle osmažím zeleninu (dávám nejen zmiňovaný hrášek, ale i třeba pár kapustiček, mražené hříbky a kousek pórku, tak jak to dělávalala moje maminka) , tak tam rovnou dám i hladkou mouku, zapražím a dál již stejně podle tebe. Soused sice řekl že je to jak bramboračka, ale sežral plnej talíř. Víc nebylo :-)
    Miluju tvoje recepty, když nemám inspiraci, tak jdu sem :-)
    Hodně zdraví a štěstí a nových kulinářských úspěchů v tomto roce
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 29.1.2024 11:42
      Milá Anče (jiné oslovení než milá mi nenapadá), komentář je tak úžasný, něco jako když po dešti vyjde sluníčko. Mnohokrát děkuji.
      I já si to poslední dobou tak trochu ulehčuji a polévku připravuji jako Vy. Myslím si, že výsledek je stejný a na chuti neubere ani nepřidá.
      Za přání děkuji, za důvěru v mé recepty také děkuji a posílám Vám hodně pozdravů a jeden také pro Vašeho souseda, který snědl plný talíř Vaší polévky. M.
      Odpovědět
  • Stáňa 20.12.2022 19:24
    Hezký den, polévku máme moc rádi a vařím ji prakticky stejně. Kapří hlavy před vařením vývaru ještě spařuji vroucí vodou a dobře oškrábu hlen na povrchu kůže. U nás doma se ještě přidával stroužek česneku a nakonec trochu smetany se žloutkem, aby byla polévka světlejší.
    Přeji všem krásné vánoční svátky.
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 21.12.2022 14:00
      Dobrý den, Stáňo.
      Děkuji Vám za komentář i vánoční přání. Já kapří hlavy ponořím do koncentrovaného slaného nálevu (studená voda a sůl) tak na hodinu. Z masa se tak odstraní zbytky krve i zmizí ten hlen, o kterém jste se ve svém komentáři zmínila.
      Někdo rovnou říká, rybí polévku néééé. U nás doma říkáme anóóó. Jsem moc ráda, že je nás víc, kteří si na ní pochutnávají. I já Vám přeji krásné Vánoce ve společnosti rodiny i českého kapra. M.
      Odpovědět
  • Blažena Blahová 20.12.2022 18:15
    Polévku vařím také podobné již 60let jen přidávám trochu sterilizovaného hrášku, nedávám jíšku ale těstoviny ve tvaru malých kuliček podobných jikrám.
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 20.12.2022 19:17
      Dobrý den, paní Blaženko.
      Děkuji za komentář k mé milované polévce. Myslím si, že trocha hrášku určitě polévce neublíží. A Vaši zkušenost s přidáním droboučkých těstovin místo jíšky určitě někdo z návštěvníků tohoto receptu využije. Děkuji, že jste se se mnou podělila o Váš způsob vaření rybí polévky. M.
      Odpovědět
  • Dana 25.12.2020 6:26
    Zdravím Marcelko,letos jsem uvařila polévku podleVás,všem chutnala,recept je báječný. Už nikdy nebudu vařit jinou,jen podle tohoto receptu.
    Přeji Vám příjemné vánoční svátky,ať se vám daří,
    Dana
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 26.12.2020 10:36
      to Dana: Dobrý den, Dano. Váš komentář byl pro mne dalším vánočním dárkem, který mě velmi potěšil.
      Vánoční rybí polévka je pro mě polévka polévek. Je pro mě potěšující, že si našla cestu i na Váš vánoční stůl. Děkuji za krásné přání. M.
      Odpovědět
  • Mirka 3.10.2017 17:22
    Toto je vanocni polevka meho mladi. My jsme meli ale tu korenovou zeleninu nastrouhanou a pak oprazenou, od te mrkve dostala polevka tak nadhernou barvu. Cibule se varila vcelku, pak se vylovila. Pamatuji si, ze jsme s brachou nechteli jist ty kousky masa, takze my jsme meli jen cisty rybi vyvar, pak tam maminka pridala teprve tu oprazenou zeleninu a do misky nam jeste oprazila chleba na kosticky. To byla ale basta! Mnam!
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 4.10.2017 14:40
      to Mirka: Dobrý den paní Mirko, Váš komentář mi velmi potěšil. Rybí vánoční polévka patří k mým oblíbeným a tak to už asi zůstane. Děkuji Vám, že jste se se mnou podělila o svoji vzpomínku z dětství.
      Odpovědět
  • Ivana 18.3.2015 12:05
    Ahoj,
    rybí polévka je naše oblíbená, dělám ji i během roku, (muž rybaří), dělám ji stejně jako Ty, jen ještě přidávám trochu sušeného libečku a již nepřidávám jíšku, vnitřnosti vařím mimo a pak je nakrájím a nakonec přidám do polévky.
    Ps: máš zajímavé recepty a Tvoje stránky se mi líbí,
    pá Ivana
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 20.3.2015 13:15
      to Ivana:
      Ahoj Ivano, sušený libeček bych také přidala, ale neměla jsem ho. Jinak čerstvý v kuchyni využívám hojně. Jsem ráda. že se ti na mých stránkách líbí. Dej někdy o sobě vědět. Marcela
      Odpovědět
  • JKZ 17.12.2014 16:04
    Mohu jen doporučit. Úžasná rybí polévka.
    Odpovědět