Polévka z raného hlávkového zelí – nejchutnější polévka co znám

Polévka z raného hlávkového zelí – nejchutnější polévka co znám
23.6.2017  |  Stáhnout jako PDF

Do polévky z hlávkového zelí budete potřebovat minimum surovin a její chuť vás doslova uchvátí. Polévka z raného hlávkového zelí je úplně jiná polévka, než jakou znáte z kysaného zelí. Tváří se, že je v ní smetana, ale smetana tam není.

Polévka z raného zelí v mé kuchyni vznikla zcela náhodně. Zbylo mi kousek hlávky, řekla jsem si "tak co s ní?".

Mrkla jsem do kuchařky, ale všude přidávali smetanu, smažili cibulku. Dokonce někde se přidávaly i houby. Na tyto ingredience jsem neměla chuť.

Když máte kousek hlávkového zelí a nevíte co s ním, uvařte si polévku.

Vyndala jsem z ledničky suroviny, které by se k zelí mohly hodit. Postupně jsem ubírala, až mi na pracovní desce zůstaly jen tyto níže uvedené potraviny. A byla to trefa co černého.

Na přípravu 6 porcí polévky z hlávkového zelí budeme potřebovat

  • 300 – 350 raného hlávkového zelí, nakrájeného na menší kousky (o velikosti sousta)
  • 4 středně velké oloupané brambory, nakrájené na kostičky
  • 4 ks norimberské klobásy (protože neobsahují papriku), nakrájené na kolečka
  • 1 čajovou lžičku drceného kmínu
  • 1 polévkovou lžíci (vrchem) sádla
  • 1 polévkovou lžíci (vrchem) hladké mouky
  • 1,5 litru studené vody
  • Sůl
  • Mletý černý pepř
  • Trochu chilli floků (můžete vynechat)
  • 1 polévkovou lžíci majoránky
  • 3 polévkové lžíce kvasného octa
  • Petrželku či pažitku na dozdobení talířů, nebo jen nasekaný kopr

Dále budeme potřebovat

  • 1 syrové, rozšlehané vejce
  • 1 polévkovou lžíci hrubé mouky

Postup přípravy polévky z raného hlávkového zelí

Základem polévky je tmavá usmažená jíška.

Do kastrolu, ve kterém budeme vařit polévku, vložíme lžíci sádla. Když se sádlo rozpustí, přidáme polévkovou lžíci hladké mouky a za stálého míchání na mírném ohni usmažíme tmavou jíšku.

Chvíli to trvá, smažení se nesmí uspěchat, protože by se jíška mohla připálit a to nechceme.

Usmaženou jíšku zalijeme trochou studené vody z připraveného množství a rozšleháme metličkou.

Do takto připraveného polévkového základu vložíme nakrájené zelí a nakrájené brambory. Přidáme čajovou lžičku drceného kmínu, čajovou lžičku soli. Já jsem ještě přidala trochu chilli floků, ale ty můžete vynechat.  Zalijeme zbytkem vody a promícháme.

Přidání na kolečka nakrájené norimberské klobásyPřidání na kolečka nakrájené norimberské klobásy

Od bodu varu vaříme odkryté 15 minut. Za tuto dobu by měly být brambory i zelí měkké. Nyní přidáme kolečka norimberské klobásy.

Nezapomeňte na norimberské klobásy.

K rozšlehanému vajíčku přisypeme polévkovou lžíci hrubé mouky a trochu soli. Důkladně promícháme.

Do mírně vroucí polévky za stálého promíchávání přidáme připravené vajíčko s moukou a povaříme 10 minut. Zdroj tepla vypneme.

Nyní do polévky přidáme mletý černý pepř dle své chuti, případně dosolíme. Majoránka se také přidává až po skončení vaření, protože varem by se její unikátní chuť i aroma ztratily.

Majoránku přidejte až po skončení vaření polévky.

Při přidávání octa budeme obezřetní. Každý má rád polévku jiné chuti. Já už mám vyzkoušeno, že 3 polévkové lžíce jsou pro nás akorát. Ale vy, až budete polévku dochucovat, přidávejte ocet po lžících a vždy promíchejte a ochutnejte.

Talíře s horkou polévkou dozdobte nasekanou petrželkou nebo pažitkou. Letos jsem udělala změnu a polévku jsem posypala jen nasekaným koprem a bylo to moc dobrá kombinace.

  • Nový komentář
  • Jarmila 16.8.2023 7:41
    Já se tam pokusím dát kopr.
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 16.8.2023 14:05
      Zdravím Vás, Jarmilo.
      Když do polévky přidáte kopr místo petrželky či pažitky, neuděláte chybu. Já jsem to vyzkoušela letos a chuť kopru tam skvěle zapadla. Doplním to do článku. Díky. M.
      Odpovědět
  • Adam 1.12.2021 21:48
    Dobrý večer, včera jsem se na internetu nějak proklikal na vaše stránky. Chytil mě váš přístup k použitým složkám jídel, k vytváření pokrmů. Dle mých preferencí jsem automaticky nahlédl do sekce Polévky a přirozeně jsem byl zvědav na vaši nejchutnější, když už tak byla vypíchnuta. Inspirovala mne u ní vizuálně druhá fotka. Napadlo mne, kdybych stejně pokrájel Pak Choi, s kterým jsem si shodou okolností zrovna nevěděl rady, že by to i stejně vypadalo, včetně konzistence. Díky tomu zkrátka z čiré zvědavosti vznikla lehce asijská variace. Taky proto, že na závěr v talíři putoval do polévky nasekaný koriandr. Jinak jsem postupoval striktně dle vašeho receptu, jen ten základ byl holt jiný. Jen mě ještě napadlo, že tam místo norimberčana raději šoupnu pokrájeného taliana. Výsledek nade všechna očekávání. Ta vaše polévka musí být fakt úžasná, když i tahle improvizace fungovala. Zatím jsem neměl možnost srovnat s vaším kalibrem. Máte pravdu, vaše recepty jsou určitě plny chutí.
    P.S. Příště, a nějaké příště bude zcela jistě, zkusím místo majoránky tymián, nějak mi historicky pasuje k tomu talianovi. Trošku česneku? Určitě by to nepohřbil. Jen ještě detail, nedávám mouku, jíšky, polévka nemusí fixovat lžíci kolmo k misce. Když už mám zahustit třeba guláš, raději rozmixuju část masa, orestovanou zeleninu či něco jiného příhodného. Díky za váš blog.
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 3.12.2021 16:40
      I Vám dobrý večer, Adame. Vy jste se tedy rozepsal, krásně a popisně rozepsal. Mám ráda, když se lidé umí květnatě vyjadřovat nebo rozepsat. Žádné holé věty.
      Ta Vaše polévka - asijská sestřenice té mé evropsaké - musela být také chutná. Těší mě, že jsem Vás inspirovala. Také občas hledám inspiraci, když ta moje selhává. Nebo když mám chuť na něco a přesně navím na co.
      Za komentář děkuji. M.
      Odpovědět
  • Spusarova 15.7.2021 8:56
    Tak ta zelná polévka nemá chybu.Ja jsem takovou vařila po první a je vynikající.Ja jsem si takovou dávala na Hostýně,protože jsem nikdy nevěděla jak se vaří.Delavala jsem z kysaného zelí.Dekuju paní za recept.Mejte se hezky
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 15.7.2021 17:46
      Dobrý den, paní Spusarova,
      jsem moc ráda, že jsem Vám svojí polévkou "kápla do noty". U nás doma se vaří několikrát do roka, většinou do doby, než nám vykvasí naše naložené zelí, ale ta z kysaného už je něco jiného, má jinou chuť.
      Děkuji Vám za komentář a recept na polévku klidně šiřte dál. M.
      Odpovědět
  • Sylvie Žampachová 26.1.2021 19:12
    Manžel je polívkový, já ne a už je i odmítám vařit. Potřebuje jí mít velký kastrol, pak to jí celý týden. Brrr. Tak si je začal vařit sám. Je to ale pořád dokola, tak hledáme nové. Vaši chlebovou právě dojídá, té prý příště udělá míň, už mu leze krkem. Nyní jsem mu vybrala tu vaši z bílého zelí. Ještě tu klobásu a jdeme do toho. Když se dívám na obrázek, tak se ptám, z čeho vypadá taková bílá, když zásmažka je tmavá. Podám info i když se nepovede.
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 27.1.2021 10:25
      to Sylvie Žampachová: Dobrý den, Sylvie. Já jsem také polévková. Na stránkách jich mám poměrně hodně, stačí si jen vybrat. Taším se na info. M.
      Odpovědět
  • Lenka 7.1.2021 13:02
    Dnes jsem vařila ze zbylé hlávky a musím pochválit, byla moc dobrá. Při čtení komentářů jsem zjistila, že jsem zapomněla na ocet :), ale i tak chutnala velmi dobře. Ocet zkusím přidat zítra - polévky vařím na dva dny. Děkuji za inspiraci.
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 8.1.2021 11:11
      to Lenka: Dobrý den, Lenko. To, že jste nepřidala ocet není chyba, ale s octem je polévka pikantnější a chutnější (alespoň se to zdá mně). Musí se to vyzkoušet.
      Váš komentář mi potěšil, protože v poslední době není mnoho důvodu k radosti. Budeme doufat, že se to snad změní. Díky. M.
      Odpovědět
  • Marcela . Marcela . 24.11.2020 11:46
    to Qeta: Qeto, jsem ráda, že Vás inspiroval můj recept na polévku z hlávkového zelí. Nám také velmi chutná.
    Já bych nikdy do polévky nedala zbytek bramborové kaše, protože to je "gastronomické peklo".
    Děkuji za milý komentář. M.
    Odpovědět
  • Qeta 23.11.2020 11:41
    Dobrý den,paní Marcelo. Jednoduché, skvěle popsaný recept i pro nevášnivé kuchařky. Zelňačku jsem doteď dělala vždy z kysaného zelí podle maminčina receptu, ale tahle je také dobrá. Děkuji.
    P.s. šťouchanè brambory?v zelňačce? žádném případě😉
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 24.11.2020 11:46
      to Qeta: Qeto, jsem ráda, že Vás inspiroval můj recept na polévku z hlávkového zelí. Nám také velmi chutná.
      Já bych nikdy do polévky nedala zbytek bramborové kaše, protože to je "gastronomické peklo".
      Děkuji za milý komentář. M.
      Odpovědět
  • Markéta 17.8.2020 11:58
    Děkuji za výborný recept. Potřebovala jsem zpracovat půl hlávky zelí a tohle byla ideální volba. Vařila jsem pro děti, takže jsem vynechala klobásu a ocet nahradila citrónem. I tak byla výborná.
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 17.8.2020 19:04
      to Markéta: Dobrý den, Markéto. Velmi mě těší, že jsem mohla být inspirací ve Vaší kuchyni. To, že jste si recept dotvořila podle svého, svědčí o tom, že jste dobrá kuchařka, která si umí poradit. Souhlasím s Vámi, polévka je velmi dobrá. M.
      Odpovědět
  • Iveta 14.5.2020 12:34
    Polévku jsem dnes uvařila, byla to rychlovka, místo klobásy jsem použila na kostičky váhalovu slaninu, a neměla jsem hrubou mouku, ani krupičku, tak jsem udělala jen vajíčko. A byla fakt výborná moc nám chutnala. Dokonce i manželovi :-) který většinou ty moje novoty moc nechce. díky za recept
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 19.5.2020 10:28
      to Iveta: Dobrý den, paní Iveto. Zdravím Vás i Vašeho manžela. To, že Vám polévka chutnala mě velmi těší.

      Jedna věc je něco uvařit a druhá, aby pokrm chutnal. Já jsem na chutě poměrně náročná. Některý pokrm sice krásně vypadá, ale chutná mdle. Proto všechny moje recepty hýří chutěmi, jídlo musí být zážitek. A to se Vám povedlo, soudím podle toho, že i Váš manžel byl spokojený.
      Přeji Vám hezké léto. M.
      Odpovědět
  • Coffeboy 10.5.2020 12:34
    Výborné využití jinak fádního bílého zelí. Padla celá hlávka :-) Vařím trošku jinak, takže místo sádla oliváč, rýžová mouka. Ale hlavně to vajíčko s moukou a dochucení až na závěr, to udělalo z té polévky mňamku. Děkuju a jdu zkoušet další Vaše recepty.
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 12.5.2020 10:44
      to Coffeboy: Dobrý den, velmi mě těší, že jste kreativní kuchař a nebojíte se vyzkoušet něco nového. Já to dělám neustále. Z 365 dnů v roce připravuji minimálně 300 jiných jídel.
      Jsem ráda, že Vás moje polévka zaujala a ještě raději jsem, že Vás nemrzelo mně to napsat. Těším se na Vaše další komentáře. M.
      Odpovědět
  • Eva 21.4.2020 10:48
    Dobrý den,hledala jsem recept,jak zužitkovat kousek zelí které mi doma zbylo.Narazila jsem na tuto polévku a jsem za to moc ráda,je opravdu výborná moc nám doma chutná a vařím už poněkolikáté.
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 21.4.2020 12:51
      to Eva: Evo, Váš komentář mně udělal radost a jsem ráda, že byla spokojená i rodina. Já osobně mám polévky velmi ráda a v repertoáru jich mám hodně. M.
      Odpovědět
  • Iveta 25.8.2019 21:35
    Prosím, co konkrétně s tím vajíčkem a moukou? udělat z toho nějaké nočky, nebo prostě jen rozvařit a pak přidat do polévky? Nejsem uplně zkušený kuchař a ráda bych polívku vyzkoušela. děkuji
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 26.8.2019 12:59
      to Iveta: Dobrý den, Iveto. Já to dělát následovně. Do hrnečku (2,5 dl) rozklepnu syrové vajíčko, vezmu ponorný mixer a rozšlehám ho. Do rozšlehaného vajíčka nasypu polévkovou lžíci hrubé moukou a trochu soli (špetku) a znovu ponorným mixerem rozmixuji a mám hotovou zavářku. Tu pak pomalu a zastálého promíchávání polévky, přeliju do hrnce s polévkou a nechám povařit. Doufám, že jsem Vám poradila jak na to a polévka Vám bude chutnat.
      Odpovědět
  • Markéta 7.8.2019 19:51
    Přeji pěkný den. Já jsem ji vařila dnes z bílého zelí, které mi zůstalo a musím za nás všechny doma tento receptík moc pochválit. Opravdu nám to velmi chutnalo. Díky Marci.:-)
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 8.8.2019 12:24
      to Markéta: Markétko, děkuji, že jste mi napsala. Je to vždy takové povzbuzení do další práce. Díky.
      Odpovědět
  • Inka 15.7.2019 11:32
    Tak takové recepty "co dum dal" prostě nemají chybu ! polévka moc dobra a s krajcem čerstvého chleba vydala za cely oběd,
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 16.7.2019 17:01
      to Inka: Díky za zprávu, nám také polévka velmi chutná. Snad se Vám budou hodit i moje některé další recepty.
      Odpovědět
  • Jana 6.7.2019 8:59
    Dnes jsem vařila, mohu říct, že je to určitá alternativa, pokud nechcete dělat klasickou bílou zelnici se šťouchanými brambory. Ale za mě je tedy klasika je lepší. Polévka není špatná, ale za nejlepší bych jí nevydávala.
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 6.7.2019 9:42
      to Jana: Dobrý den, paní Jano,
      děkuji Vám za Váš názor. Jen bych k tomu doplnila, že kolik je lidí, tolik je chutí. Já například považuji šťouchané brambory v polévce za něco "gurmánsky" něpřijatelného, a přesto bych to do komentáře pod Váš recept nikdy nenapsala. Prostě bych to jen přešla a pro sebe bych to okomentovala: "když to mají tak rádi".
      Odpovědět
  • Baru 4.1.2019 16:39
    Polévka je výborná, moc děkuji za inspiraci. 😊
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 4.1.2019 18:44
      to Baru: Milá Baru, děkuji za zprávu, že Vám polévka chutnala. My jí máme také rádi a vaříme ji velmi často.
      Odpovědět
  • Bobinka 25.11.2018 21:04
    Dnes uvařená, sice ne z raného zelí, ale z normálního bílého. A výborná
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 27.11.2018 9:57
      to Bobinka: Bobinko, jsem moc ráda, že Vám polévka chutnala. U nás doma ji máme také rádi. Díky za milý komentář. Marcela
      Odpovědět