A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Z

Libeček – rostlinné „maggi koření“ v naší kuchyni

16. leden 2016

Dnes je v kuchyni libeček lékařský zapomenutou bylinou. Libečkem se koření hlavně polévky, ale libeček můžete i se stonky vařit například společně s přílohovými brambory. Vaření s libečkem dává pokrmu nezapomenutelnou vůni i chuť. Ne nadarmo se nazývá „polévkovým kořením“. Průmyslově vyráběné koření z našich kuchyní libeček vytlačilo. Vraťme jej společně zpět do našich kuchyní.

Libeček – rostlinné „maggi koření“ v naší kuchyniLibeček – rostlinné „maggi koření“ v naší kuchyni

Libeček lékařský – (latinsky Levisticum officinale Koch) – nebo také slovensky Ligurček lekársky je léčivá rostlina využívaná i v kuchyni - jako koření.

Moderní výroba průmyslového koření odsunula libeček do ústraní. Nahradila jej bujónovými kostkami. Naše babičky však libeček využívali zejména do polévek nebo při vaření brambor, a to v dostatečném množství.

I moje babička na jaře přidávala do vody ke starším bramborám mladé výhonky libečku. Brambory tím získaly unikátní chuť.

Libeček je na pěstování nenáročný. Z jedné rostliny ho vyroste tolik, že jej ani nespotřebujete. Pro průměrnou rodinu na celý rok postačí jedna až dvě rostliny. A ještě zbude na zimu nebo pro sousedy.

Libeček je lidově nazýván „vopych“, „vlstek“ nebo také „apich“.  Tato rostlina dosahuje v zahrádce výšky až 2 metry. Svůj původ má v Přední Asii a planě roste i v jižní Evropě.

První zmínky o pěstování libečku v Evropě pocházejí z 12. století - z oblasti Ligurie (proto také slovensky „ligurček“).

Libeček je v době květu (červenec – srpen) rostlinou silně medonosnou.

Historicky nahrazoval libečkový kořen jinou zeleninu, a to celer. Libečkové listy se začaly používat jako petrželové koření později.

Libeček byl neodmyslitelnou součástí přípravy jehněčího, skopového i hovězího masa. Dnes se však nevyplatí libeček pěstovat pro kořen. Je to nákladné. Zato pěstovat libeček na listy, to už stojí za to.

Libeček můžete bez problémů pěstovat na zahrádce, ale i v dřevěné bedničce na balkónu. Takže nejste odkázáni pouze na zahrádku.

S přicházející zimou libeček zežloutne a uvadne. Nezoufejte, žluté listy odřízněte a na jaře budete opět odměněni novými listy.

Základem pěstování je dělení starých rostlin. Mám to vyzkoušené. Prostě odrýpnete a zasadíte samostatně.

Celá rostlina obsahuje silici, tzv. ftalidy, které jsou nositeli typické vůně libečku (stejně jako celeru), tzv. „maggi-vůně“. Dále libeček obsahuje hořčiny, enzymy a vitamíny. Zejména v čerstvé rostlině.

Vedle kuchyňského využití má libeček i podpůrný pozitivní vliv na náš organizmus. Dobře ovlivňuje vylučování trávicích šťáv, podporuje činnost srdce, jater, je žlučopudný a močopudný.

Listy libečku sušíme nejlépe v červnu.

RADA

Usušit si můžete i duté stonky libečku. Jsou velmi aromatické. Pokrájejte je na 10-20 cm dlouhé trubky, podélně rozřízněte a usušte. Protože schnout delší dobu, nejlépe přirozeným teplem v kuchyni, navlékněte je na nit a pověste na kuchyňskou linku.  Až budou suché, uskladněte je v uzavřené nádobce. Chraňte je před světlem a vzduchem. Jen tak si zachovají na zimu potřebné aroma.

V zimě můžete tyto suché stonky použít do masového vývaru nebo jako dochucovadlo při vaření přílohových brambor.

Využití čerstvých listů libečku je podstatně širší. Libečkové listy můžete použít

  • do polévek – zejména polévky bramborové, zeleninové, rajčatové i rybí
  • do základu tmavých omáček
  • do masových náplní připravených z mletého masa
  • do salátů – rajčatového, paprikového nebo míchaného zeleninového salátu
  • do výroby vlastního bylinkového másla
  • do pomazánek – zejména masových
  • na dochucení hovězího, jehněčího, kůzlečího či skopového masa
  • na přípravu různých marinád
  • do tvarohových pomazánek

Libeček se vhodně kombinuje s majoránkou, rozmarýnem, cibulí a česnekem.

Příležitostně se jako koření používají i plody – dvojnažky – a to zejména do octových pokrmů se zeleninou a houbami.

Libečkový kořen je ideálním doplňkem jarního bylinkového salátu, který připravíme z mladých lístečků čekanky, potočnice, jarní cibulky. Posekáme na jemno, nasolíme a polijeme směsí olivového oleje (3 díly) a citronové šťávy (1 díl).

Pěstujte si libeček doma a využijte všechny jeho dobré vlastnosti ve svůj prospěch.

Libeček
Libeček
Libeček na záhonu (květen)
Libeček na záhonu (květen)
Libeček – rostlinné „maggi koření“ v naší kuchyni
Libeček – rostlinné „maggi koření“ v naší kuchyni


Líbil se vám recept? Sdílejte ho s přáteli!

Autor Marcela Hackerová

Autor: Marcela Hackerová

Jsem vášnivá kuchařka a ráda jezdím do Žďáru.... Najdete mě také na Facebooku


Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4.92 hvězdiček / Hodnoceno: 25xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

K tomuto příspěvku se zatím nikdo nevyjádřil! Budete první?

Čtěte také...

Muškátový oříšek i květ - vonné koření v naší kuchyni

Muškátový oříšek i květ - vonné koření v naší kuchyni

Málokterá kuchařka si dovede představit, že by mohl v její zásobě dochucovacího koření chybět muškátový oříšek či muškátový květ. Co o něm víme? Přiznám se, že povídání o muškátovníku, jeho květu i plodech (oříšku) mne při psaní článku velmi zaujalo. Nechte se provést tajemstvím muškátovníku ….……

Nové koření – plody pimentovníku nejen v naší kuchyni

Nové koření – plody pimentovníku nejen v naší kuchyni

Nové koření používá při vaření snad každý. Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud pochází, jak roste, jak se pěstuje nebo upravuje? Znáte látky, které obsahuje, jak nové koření působí na náš organizmus? Pojďte se projít světem nového koření. Pokud tak učiníte, zjistíte zajímavé informace.


Rozmarýn lékařský – nepostradatelná bylinka v naší kuchyni

Rozmarýn lékařský – nepostradatelná bylinka v naší kuchyni

V minulosti nebylo na venkově snad ani jediného domu, kde by v zimě za okny a v létě na zahrádce nepěstovali rozmarýn. Je domácí rostlinou zejména ve středomoří, kde roste volně v přírodě.

Kopr – nepostradatelná bylina v naší kuchyni

Kopr – nepostradatelná bylina v naší kuchyni

V žádné zahrádce by neměla chybět základní a nenáročná rostlina – kopr. Kopr vonný je v mé kuchyni nepostradatelný. Bez něj by nebylo skvělé koprové omáčky, bez kopru bychom neměli domácí nakládané okurky ani rychlokvašky.