Saturejka – v kuchyni mocná čarodějka

Saturejka – v kuchyni mocná čarodějka
6.7.2016  |  Stáhnout jako PDF

Saturejka je bylinka známá již v antickém Řecku. V našich kuchyních však chybí. To je chyba. Rostlina je nenáročná na pěstování. Saturejka je velice aromatická. Dokáže dokonale ochutit Váš pokrm, včetně svíčkové. Využitelnost je všestranná. Vypěstujte si saturejku a vařte s její pomocí.

Saturejka zahradní (latinsky Satureia hortensis L.) je rostlina všestranně využitelná.

Jedná se o rostlinu, ve které se skrývají léčivé účinky, dokonale funguje jako koření v kuchyni (sušená i čerstvá), na zahrádce ji můžete pěstovat jako okrasnou rostlinu a navíc je velice medonosná.

Toto všestranné využití je unikátní. Rod Satureja patří mezi rostliny hluchavkovité. Dnes je známo téměř 30 druhů saturejky. Jejich domovinou je jižní Evropa, západní Asie a Severní Amerika.

Saturejka byla známa již v antickém Řecku. Podle antických pověstí byla saturejka konzumována „satyry“ (podle mytologie antickými polobohy) a od nich je také odvozen pravděpodobně její název.

Saturejka je však také staré, dávno používané koření. Již Apicius uvádí v latinské kuchařské rukověti saturejku mezi kořením římských labužníků 3. století našeho letopočtu.

Saturejka je v různých oblastech naší země nazývána různě. Říkají ji například „satorka“, „číbr“ nebo „šubra“.

Pěstování

U nás se pěstují dva základní druhy saturejky. Saturejka zahradní a Saturejka horská

Saturejka zahradní je rostlina jednoletá. V dalším roce nám nezbývá než doufat, že se nám sama vysemenila a poroste na jaře znovu. Jinak si musíme na sezónu koupit jinou.

Oblíbenější je Saturejka horská.

Na rozdíl od Saturejky zahradní je horská odrůda rostlinou stálezelenou, neboli trvalka.

Vytváří keříky vysoké 20 – 40 cm, hustě větvené a v létě vykvétá světle bělorůžovými květy. Saturejkové květy jsou podobné květům mateřídoušky.

Saturejka – detail květuSaturejka – detail květu
Zdroj:  Marcela Hackerová

Budete-li chtít saturejku pěstovat doma na zahrádce, mějte na paměti, že saturejka vyžaduje slunné stanoviště, zásaditou a propustnou půdu, nejlépe hlinitopísečnou zeminu. Můžete je pěstovat v nádobách, na skalkách i na záhonech.

Vždy však platí, že zemina má být na živiny spíše chudá a sušší.

Rostlina dobře reaguje na řez (zejména po odkvětu). Podporuje se tak její větvení a současně i vzhled.

Z vlastní zkušenosti vím, že roste velice dobře a mnohdy mi přerůstá natolik, že ji musím radikálně ořezat. Minimálně 2x do roka. Všude, kam dosáhne oddenek saturejky, okamžitě zakoření. Tudíž velice dobře se množí.

Nařezané větvičky můžeme sušit, po usušení odrhnout a odrhnuté lístky pak používat jako koření celou zimu.

Pravdou zůstává, že jako trvalku ji na zimu určitě přikryjte chvojím a můžete ji mít čerstvou i pod sněhem.

Sušenou saturejku uchovávejte v dobře uzavřených nádobách na suchém místě.

Použití

Saturejka obsahuje silice (karvakrol, cymol) a třísloviny. Zejména třísloviny jsou důležité při konzumaci tučnějších jídel. Proto se doporučuje doplňovat přípravu tučnějších mas právě saturejkou.

Saturejka podporuje chuť k jídlu (jižanské národy o tom vědí svoje), usnadňuje trávení, má protizánětlivé účinky, díky tříslovinám má protiprůjmový účinek a působí i proti nadýmání.

Pro svoji příjemnou vůni a ostrost se dá použít všude tam, kam se přidává pepř.  Je uznávána téměř ve všech základních kuchyních světa.

Saturejkou lze nahradit tymián.

Je škoda, že se na tak dobré a zdraví prospěšnou saturejku u nás zapomíná. Vraťme saturejku do českých kuchyní.

Obecně můžeme saturejku (zejména čerstvou) přidávat nebo používat

Při přípravě jídel se doporučuje do jídla pro cca 4 osoby použít 1 lodyhu čerstvé saturejky nebo 1 čajovou lžičku sušených lístků.

Při úpravě luštěnin použijeme na 500 g luštěniny 2 lodyhy čerstvé saturejky, případně 3 čajové lžičky sušené.

V bulharské kuchyni je součástí směsi koření „čubrica“, kde se spojuje s chilli papričkami, solí, pískavicí a dalšími ingrediencemi.

Dejte na mne, zařadila jsem saturejku mezi své oblíbené bylinky do své kuchyně, a vyplatilo se. Vraťte saturejku i vy do svých kuchyní a uvidíte, jak se chuť vašeho oběda či večeře promění ve svátek jídla.

  • Nový komentář
  • Eva 27.5.2022 15:35
    Na fotce není saturejka nýbrž něaký Thymus
    Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 30.5.2022 15:18
      Dobrý den, paní Evo.
      Dle Vašeho komentáře soudím, že jste botanik, protože nás většina neodborníků nazývá Vámi uváděný název jako tymián. Bylo by od Vás milé, kdybyste určila přesný název rostliny na obrázku, já bych se neodvážila, protože tymiánů i saturejek je mnoho druhů. Já mám ve své bylinkové zahrádce 3 druhy saturejky a 2 druhy tymiánů. Oba druhy jsou hluchavkovité, medonosné a velmi, velmi si podobné, jak vzhledem, tak vůní i květy. A ještě bych dodala, že výhonky rostliny na obrázku nedřevnatí. M.
      Odpovědět
    • Milena 13.5.2023 16:15
      Vloni jsem si tuto rostlinku koupila na trhu jako saturejku, protože ta mi na zahrádce vyhynula. Byla jsem překvapená, co vyrostlo a právě teď kvete. Nejsem botanik, ale mohla by to být mateřídouška časná. Každopádně je to pěkný kobereček.
      Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 15.5.2023 11:48
      Zdravím Mileno,
      tak to jsme na tom stejně. Já každý rok na podzim ten rychle se rozrůstající se "kobereček" stříhám a přirůstající, rychle zakořeňující sazenice odstraňuji, protože by v mé bylinkové zahrádce nerostlo nic jiného. Právě kvete a je to báječná pastva pro čmeláky.
      Děkuji Vám za milý komentář. M.
      Odpovědět
    • Rei 2.8.2023 9:37
      Kde se dá koupit tato rostlina nebo semena, děkuji
      Odpovědět
    • Marcela . Marcela . 2.8.2023 14:28
      Zdravím Vás, Rei,
      saturejku jsem kdysi koupila na farmářském trhu na zámku Hradiště u Blovic. Myslím si, že byste ji sehnal v některém větším zahradnictví nebo se mrkněte na net, určitě to někdo prodává. Je to v podstatě plevel, protože se množí přímo nekontrolovatelně a aby ostatní bylinky měly trochu prostor, musím saturejku každý rok přímo drasticky ostříhat. Tak držím palce. M.
      Odpovědět